Kilpailukieltoon määrätty kuulantyöntäjä Markus Koistinen lähestyi eilisiltana STT:tä lehdistötiedotteella telefaxilla ja puhelimitse. Koistinen korosti, ettei hän ole käyttänyt kyseistä HSG-nimistä lääkeainetta.
-Kerroin tämän myös ADT:lle lähettämässäni selvityksessä.
-Siinä kerroin myös sen, että tutkimukset asian selvittämiseksi ovat kesken, ja mukana oli lääkärintodistus. ADT teki kuitenkin päätöksensä, joka oli lopullinen.
-ADT teki kuitenkin päätöksensä Hän sanoi pyrkivänsä tekemään parhaansa tässä asiassa niin, että asiaan saataisiin totuudenmukainen selvitys.
Vakava tilaisuus Atlantassa
Atlantan kisakylässä eilen järjestetyssä tiedotustilaisuudessa olympiajoukkueen ylijohtaja Ilkka Kanerva ja Olympiakomitean valmennuspäällikkö Heikki Kantola, joukkueen lääkäri Sakari Orava ja tiedotuspäällikkö Risto Nieminen kommentoivat Koistisen dopingtapausta.
Urheiluliiton puheenjohtaja Kanerva vakuutti, ettei Koistisen tapauksen julkistamista ole yritetty viivytää. Kanervan mukaan tarvittiin valvontaryhmän vahvistus, ennen kuin asia voitiin julkistaa.
Oravalle outo tapaus
Olympiajoukkueen lääkäri Sakari Orava kertoi, että hän ei aikaisemmin ole kuullut peptidihormonin käytöstä dopingina. Oravan mukaan voidaan kuitenkin ajatella, että sen avulla voi lisätä testosteronin eritystä kiveksissä.
Istukkahormonia käytetään lääketieteessä raskautta uhkaavissa komplikaatioissa.
(STT)