Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikköseltä lupaavaa tekstiä – Ferrariin liittyvästä murheenkryynistä positiivisia uutisia

imago images/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 12.03.2021 16:18

ILARI SAVONEN & MIKKO HYYTIÄ - MTV URHEILU

Kimi Räikkönen hyökkäsi radalle heti Bahrainin talvitestien alkuhetkillä. Poikkeuksellisissa olosuhteissa ajettavat testit ovat saaneet lisäväriä muun muassa hiekkamyrskystä. Alfa Romeon suomalaiskuskin Räikkösen mukaan ensituntuma Ferrarin uudesta moottorista oli lupaava.

Räikkösen aamupäivän paras hyväksytty veto oli 1.33,320, millä hän jäi hieman yli sekunnin (+1,117) kärkiajan tehneestä McLarenin Daniel Ricciardosta.

Suomalaiskuski ehti myös kohauttaa testiseuraajia haamuajalla. Räikkösen auton rikkoontunut lähetin tarjosi suomalaiselle yli 20 sekuntia muita nopeamman noteerauksen.

LISÄÄ: Valtteri Bottakselle takaisku heti kauden alkuun – Kimi Räikkösen haamuaika sai vitsiniekat vauhtiin: "Olen varma, ettei hänen vaimonsa silti anna hänen ajaa"

Räikkösen mukaan Bahrainin haastavat olosuhteet loivat lisää epävarmuuksia testien todellisuuden ylle.

– Olosuhteet olivat tuulen takia aika vaikeat, joten on vaikea sanoa, että missä menemme edelliseen autoon verrattuna. Joissain paikoissa auto tuntui aika hyvältä, ja tuulen takia joissain paikoissa oli vähän vaikeaa. Mutta se on sama kaikille, Räikkönen pyöritteli.

Räikkönen sai samalla ensituntumaa Ferrarin rakentamasta uudesta moottorista, jonka pitäisi olla ennakkoraporttien mukaan selvästi parempi kuin italialaisyhtiön viime vuoden tuotteen. Kaudella 2020 Ferrarin heikon moottorin iskukyky heijastui suoraan myös Alfa Romeon ja toisen asiakastallin Haasin iskukykyyn.

– On mahdotonta verrata siihen, mitä ajoimme täällä viime vuonna tai eri olosuhteissa. Olen varma, että moottori on parempi, mutta samalla olen varma siitä, etteivät muut ole enää sillä tasolla, missä he olivat viime vuonna. Täytyy odottaa ensimmäistä kisaa ja katsoa sitten, että missä olemme. Mutta olen varma, että uusi moottori on askel eteenpäin, Räikkönen väläytteli.

LUE MYÖS: Mercedeksen piilottelema uudistus paljastui – F1-autojen uudistukset päivänvaloon Bahrainin testiavauksessa

Räikkösen mukaan testien perusteella on vielä mahdotonta sanoa sitä, onko Alfa Romeo mennyt eteenpäin viime vuoteen nähden. Eli, konkretian tasolla, Räikkönen ei osaa sanoa, että pystyykö talli taistelemaan pistesijoista kisa toisensa jälkeen.

– Toivottavasti. Ei minulla ole aavistustakaan siitä, mitä muut tekevät. On hyödytöntä spekuloida. Yritämme tehdä parhaamme, ja katsotaan sitten parin viikon päästä, että missä mennään, Räikkönen totesi, viitaten kauden avauskisaan, joka ajetaan testien näyttämöllä Bahrainissa.

Lisää aiheesta:

Red Bullilta synkkä arvio F1-kauden avauksestaValtteri Bottas paljasti, miksi talvitestien takaisku ei ehkä sittenkään ollut niin tuntuva – kohuttu sääntömuutos voi pelata yllättävällä tavalla Mercedeksen pussiinKimi Räikkönen kertoo: viime kauden alkaessa paljastui masentava yllätys – nyt korviin on kantautunut lupaavampia tietojaF1-tallin pomo lausui kauden kohutuimmasta autosta muiden kannalta pelottavaa tekstiä: "Olemme nähneet vain välähdyksiä"Ferrari-kuskeilta tylyä tekstiä tallin tilanteesta – viikonloppuna luvassa surkea sukellus? "Toivottavasti keksimme jotain"Syökö Ferrarin heikko moottori Alfa Romeon suorituskyvyn? Kimi Räikkönen puhui varovaiseen sävyyn
F1Kimi RäikkönenAlfa RomeoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"