Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

"Kesäpenis" on todellinen ilmiö – urologi vahvistaa: "Siihen on syynsä, ettei häämatkoja tehdä pohjoisnavalle"

Kesäsäät voivat kenties suurentaa genitaaleja. Kuvituskuva.
Kesäsäät voivat kenties suurentaa genitaaleja. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 27.07.2019 18:56

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Vaikka kesän tukalat helteet voivat aiheuttaa monelle päänvaivaa, näyttää lämpötila hyödyttävän miesten alapäätä, kertovat muun muassa MEL Magazin sekä Mail Online.

Reddit-keskustelusta alkunsa saanut puhe ”kesäpeniksistä” herättää kysymyksen, mikä vaikutus lämpötilalla todella on miehen sukuelimen kokoon.

Keskustelun aloittanut mies nimittäin kertoo, että hänen peniksensä muuttuu varsin radikaalisti vuodenaikojen vaihdellessa.

– Kesäisin penikseni on isompi ja minulla on paremmat erektiot. –– Talvisin asiat ovat päinvastoin. Miksi näin? Tarkoittaako lämpö parempaa verenkiertoa? Tapahtuuko näin myös teille muille? uteli nimimerkki Guillermo97.

LUE MYÖS: Kuinka paljon koolla on väliä? Pornotähti paljastaa vastauksen ikuisuuskysymykseen: "Muotoilen asian näin..."

Kesä näyttää suurentavan genitaaleja

Keskustelusta kävi ilmi, että tapahtuu.

– Näin käy vain kiveksilleni. Tuntuu kuin ne roikkuisivat polvissani sään ollessa kuuma. Kylminä talvipäivinä ne ovat kuin kovat pienet aivot.

– Penikseni pituus on velttona kesäisin suunnilleen kymmenen senttiä. ––Talvella se voi kutistua viiteen senttiin, varsinkin jos ulkona on yli kymmenen astetta pakkasta.

Lämpö voi laajentaa verisuonia

MEL Magazinen haastattelema urologi Dudley Danoff uskoo, että lämpötila voi todella vaikuttaa peniksen kokoon. Kuuma ilta saattaa aiheuttaa verisuonten laajentumista ja peniksen suurentumista etenkin erektiossa.

– Siihen on syynsä, ettei häämatkoja tehdä pohjoisnavalle.

Toinen MEL Magazinen haastattelema urologi Jamin Brahmbhatt puolestaan on sitä mieltä, että lämpötilasta huolimatta miehen sukuelin on aina samankokoinen. Brahmbhatt kuitenkin lisää, että elintä lähellä olevat verisuonet saattavat laajentua kuumuuden seurauksena.

Penis suurimmillaan todennäköisesti kesäisin

Kuinka paljon sitten penis voi kuumuuden ansiosta kasvaa? Danoff kertoo, että senttejä tai prosentteja on mahdotonta sanoa.

– On kuitenkin todennäköisempää, että penis kasvaa maksimaaliseen pituuteensa kesäisin kuin talvisin.

LUE MYÖS: Sivusto ohjeisti "kesävaginan" hankkimiseen – naiset repesivät irvailemaan: "Kevätversioni toimii vielä ihan hyvin"

Artikkeli on uusinta viime vuodelta.

Lähteet: MEL Magazine, Mail Online

KesäMiehetSeksi ja parisuhdeLifestyle
not-found-image
Valpuri Haapala
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Jouluseksissä piilee kivulias riski: "Jos joka päivä olisi kuin joulu..."Yhdysvaltalaiselta biohakkerilta outo neuvo saunojille – "Suomalaisellehan se olisi ihan älytön ajatus"Mikä on "Ozempic-vagina"? Termi voi hämmentääASMR-Kirsi kuiskuttelee seuraajilleen suosikkivideoilla: "Kuin olisi tuhansia ystäviä"Oppilaan kysymys johti yllätyshavaintoon vedessä rypistyvistä sormistaTukalasta vaivasta kärsivä Scott, 35, joutuu vitsien ja ihmettelyn kohteeksi pukukopeissa: "He ovat niitä, jotka esineellistävät minua"

Tuoreimmat aiheesta

Kesä
  • 8.1.19:31
    Työpaikat

    Kesätyöpaikat ovat kortilla: "Paikkoja vähemmän, hakijoita enemmän"

  • 27.12.202509:33
    Sään pyörteissä

    Lämmintä talvea seuraa kylmä kesä? Meteorologi kertoo, onko väitteessä perää

  • 04.11.202514:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"

  • 28.10.202516:15
    Sää

    Nyt sataa kuin kesällä – sitten Suomi halkeaa kahtia

  • 22.10.202515:24
    Liikenneonnettomuudet

    Lahden kolarisuman syyt selvillä