Kätkytkuolemien syyksi on aiemmissa tutkimuksissa esitetty muun muassa tietyn entsyymin puutetta, joka vaikuttaa vauvan luontaiseen kykyyn herätä hengityskatkoksen aikana. Nyt tuore yhdysvaltalaistutkimus on löytänyt toisen mahdollisen syyn kätkytkuolemille.
Neurology-alustalla julkaistussa tutkimuksessa on löydetty mahdollinen selitys kätkytkuolemille.
Kätkytkuolemasta puhutaan, kun täysin terveenä pidetty alle yksivuotias lapsi kuolee nukkuessaan ilman, että mitään selitystä kuolemalle löytyy. Tavallisemmin kätkytkuolema tapahtuu alle puolen vuoden iässä.
Lue myös: Saako vauvan nukuttaa ulos kovalla pakkasella? Lääkäri vastaa: "Pitäisin ehdottomana rajana…"
Vuosien tutkimustyön jälkeen lääkärit uskovat, että kätkytkuolemien aiheuttajia ovat lyhyet kohtaukset, joihin liittyy lihaskouristuksia, kertoo New York Post.
Lääkäri Laura Gouldin johtama New Yorkin yliopiston tutkimusryhmä tutki yli 300 kätkytkuolematapausta yhdysvaltalaiseen kätkytkuolemarekisteriin kerättyjen potilastietojen ja vauvakameran tai kodin turvakameran tallentamien videoiden avulla.
Tutkimusaineiston videoille oli kuvattu nukkuvia vauvoja. Aineistossa oli mukana myös seitsemän sellaista kuolemantapausta, joiden arvioitiin johtuvan kohtauksesta.

