FC Barcelona avasi Mestarien liigan kautensa tänään hollantilaista Feyenoordia vastaan. Tasoero oli 5–1-voitossa selkeä, ja se aiheuttikin vastareaktion MTV Urheilun studiossa.
Barcelona ei aikaillut Cam Noulla. Raphinha hassutteli puolustajat tyylillä sivuun ja sijoitti täysin avopaikasta 1–0 jo kolmannella minuutilla.
Lisää tuli parinkymmenen minuutin jälkeen, kun oli Karim Adeyemin vuoro. Adeyemi juhlisti maaliaan näyttävällä takaperinvoltilla.
Barcelona oli ensimmäisellä nelivitosella ylivoimaisen oloinen. Tasoero puhutti taukostudion kärkiaiheena. Joukkueella oli aikaa jopa neppailla ja kikkailla 16 metrin alueen sisällä. Se vei pallonhallinnan 75-prosenttisesti, mutta maalia kohti laukauksia syntyi "vain" neljä.
– Haluammeko nähdä tällaista Mestarien liigassa? MTV Urheilun asiantuntija Mika Väyrynen parahti puoliajalla studiossa.
1:11Barcelona rallattelee – Karim Adeyemi osuu ja tuulettaa voltilla
Henkselien paukuttelu jatkui myös toisella puolikkaalla, kun muun muassa Lamine Yamal osui maalipuiden väliin. Barcelona otti lopulta totaalisen 5–1-murskavoiton. Raphinha oli ainoa kahden maalin mies.
Alkuillan toisessa ottelussa Stuttgart otti 3–1-voiton norjalaisesta Viking FK:sta. Stuttgartin Ermedin Demirovic paukutteli hattutempun reiluun puoleen tuntiin.
