Tämän kuun alussa voimaan tullut linjaus ravintoloiden muuttamisesta yökahviloiksi ei ole toiminut kaikissa paikoissa idean tarkoittamalla tavalla. Osassa ravintoloista asiakkaat ovat poliisin mukaan olleet hyvin juovuksissa eikä turvavälejä ole noudatettu.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Sosiaali- ja terveysministeriö linjasi viime kuun lopussa, että nykyisten rajoitusten kohteena olevat ravitsemusliikkeet saavat halutessaan avata ovensa uudelleen yhden tunnin kiinniolon jälkeen.
Jos esimerkiksi anniskelu on pitänyt lopettaa kello 24 ja liike sulkea kello 1, ravintola on saatu avata uudelleen kello 2.
Uudelleen avaamisen jälkeen ravintoloissa ei saa anniskella yli 2,8 prosentin vahvuisia alkoholijuomia ennen kello aamuyhdeksää.
Lue myös: STM: Ravintolat saavat aloittaa anniskelun aikaisintaan seitsemältä aamulla
Poliisi: Ihmisiä ollut juovuksissa yöravintoloissa eikä turvavälejä ole noudatettu
Etelä-Suomen aluehallintoviraston ylitarkastaja Riku-Matti Lehikoinen arvioi, että ravintoloiden yötoiminta on ollut jopa yllättävän suosittua.
Osassa baareista idea on toiminut hänen mukaansa hyvin myös käytännössä, mutta joissain paikoissa tilanne on päässyt riistäytymään käsistä.
