Elfyn Evans ja Sebastien Ogier lähtevät MM-rallikauden viimeiseen osakilpailuun poikkeuksellisen herkullisista asetelmista. Kalle Rovanperän kolmas mestaruus vaatisi puolestaan jo ennennäkemätöntä ihmettä.
Lue myös: Ott Tänak pudotti uutispommin – Kalle Rovanperältä välitön lupaus
Lue myös: Tyly totuus Kalle Rovanperän mestaruussaumoista – tämän se vaatisi
Evansin ja Ogierin ero vajaan kolmen viikon kuluttua Saudi-Arabiassa ajettavaan päätösosakilpailuun lähdettäessä on kolme pistettä. Kun tämän suhteuttaa siihen, että jaossa on vielä 35 pistettä, kyseessä on lajihistorian kolmanneksi tiukin tilanne kärkikaksikon välillä ennen kauden viimeistä osakilpailua.
Tätä tiukempaa on ollut viimeksi vuonna 2003 ja sitä ennen vuonna 1995.
Kauden 2003 viimeiseen osakilpailuun lähdettäessä Sebastien Loeb ja Carlos Sainz olivat tasapisteissä. Lisäksi Petter Solberg oli tästä kaksikosta pisteen päässä ja Richard Burnskin vain neljä pistettä kauempana.
Solberg voitti mestaruuden, Burns taas ei koskaan ajanut Walesissa, sillä hän menetti tajuntansa matkalla kisapaikalle. Vuoden 2001 maailmanmestarilla todettiin aivokasvain, ja hän kuoli marraskuusa 2005 vain 34-vuotiaana.
Vuonna 1995 mestaruudesta taistelivat viimeiseen kisaan lähdettäessä Subaru-tallitoverukset Sainz ja Colin McRae. Mestaruus meni lopulta McRaelle.
Rovanperänkin mestaruus on vielä mahdollinen, mutta ei järin todennäköinen. Eroa Evansiin on 24 pistettä.
Kun tämän suhteuttaa jaossa oleviin pisteisiin, takamatka on sellainen, ettei vastaavanlaisesta tilanteesta ole kukaan noussut enää viimeisessä kisassa mestariksi.
