Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperältä vaaditaan loppukaudella poikkeuksellista ihmettä

5:00Kenian MM-rallin yhteenveto: Rovanperälle harvinainen sukellus, voittaja Evansin tekemisessä rauhaaKenian MM-rallin yhteenveto: Rovanperälle harvinainen sukellus, voittaja Evansin tekemisessä rauhaa.
Julkaistu 23.03.2025 18:05
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Elfyn Evans on aloittanut MM-rallikauden poikkeuksellisen vahvasti. Kalle Rovanperä taas on jäänyt kolmen kisan jälkeen mestaruustaistelussa isolle takamatkalle.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Chilen MM-ralli 11.–14.9.
La: EK:t 7–12 klo 15.07 alkaen
Su: EK:t 13–16 klo 14.23 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Lue myös: Kalle Rovanperä asteli pettyneenä kameran eteen – "Tulee kaikki kerralla"

Evans nappasi Keniassa kauden toisen voittonsa, ja kun siihen yhdistää kakkossijan kauden avanneessa Monte Carlo -rallissa, walesilaisella on mestaruustaistelua ajatellen erinomaisen hyvin pullat uunissa.

Pisteitä on koossa 88. Se on peräti 84 prosenttia kolmen kisan maksimimäärästä (105).

Tätä paremmin kauden ovat kolmen ensimmäisen kisan otannalla aloittaneet vain Kalle Rovanperä (2022), Sébastien Ogier (2013, 2015, 2016) ja Sébastien Loeb (2006, 2009, 2010).

Rovanperän kohdalla alkukausi on sen sijaan jättänyt runsaasti toivomisen varaa.

Rovanperä oli uusien Hankookin renkaiden kanssa vaikeuksissa sekä Monte Carlossa että Ruotsissa. Keniassa hänen tuloksensa tuhoutui toistuviin vastoinkäymisiin ensin lauantaina ja lopulta sunnuntaiaamuna iskeneeseen laturivikaan.

Ero Evansiin on nyt 57 pistettä.

11:ssä jäljellä olevassa kisassa on tarjolla vielä 385 pistettä, ja Rovanperän tämänhetkinen ero on tästä kokonaismäärästä 15 prosenttia.

Lue myös: Toyotalle rallitakaisku: MM-pisteet roskakoriin!

Tätä suuremman takamatkan on kääntänyt edukseen vain kaksi mestaria MM-sarjan 46-vuotisessa historiassa.

Vuonna 2001 Richard Burnsilla oli kolmen kisan jälkeen koossa kolme pistettä, kun Tommi Mäkinen johti sarjaa 20 pisteellä. Burnsin takamatka (17) oli niin ikään 15 prosenttia yhä tarjolla olleesta maksimipistemäärästä (110).

Lue myös: MM-rallikuskilta karu paljastus ääni väristen: "Nämä olivat kauniit jäähyväiset"

Vuonna 1995 Colin McRae keräsi kolmessa ensimmäisessä kisassa 12 pistettä, kun tallikaveri Carlos Sainzilla niitä oli 40. McRaen takamatka (28) oli 28 prosenttia vielä jaossa olleista pisteistä (100).

Yksi Rovanperän mahdollisuus piilee siinä, että tälle kaudelle tehdyn pisteuudistuksen ansiosta kuljettaja voi pelkästään omalla tekemisellään kuroa eroa umpeen enemmän kuin koskaan ennen. Yksittäisen kisan suurimman (35) ja toiseksi suurimman (25) pistepotin ero (10) on tuplat siitä, mitä se oli esimerkiksi viime vuonna.

1:02Elfyn Evans voitti myös äärimmäisen raskaan Kenian MM-rallin: "Kaikki tuntuu loksahtaneen kohdilleen"Elfyn Evans voitti myös äärimmäisen raskaan Kenian MM-rallin: "Kaikki tuntuu loksahtaneen kohdilleen".

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperän säkenöinti jätti varjoonsa huomionarvoisen seikan rallin MM-taistelustaKommentti: Jälleensyntynyt Toyota-tähti tekee poikkeuksellista jälkeä – ratkaiseva kysymys odottaa yhä vastaustaanNäihin Kalle Rovanperän sanoihin tiivistyy Toyotan tuska – tällaista tekstiä ei ole aiemmin nähtyKommentti: Uuno Turhapuro sen sanoi – tämän vuoksi Sami Pajari korvaa Takamoto KatsutanKommentti: Kalle Rovanperän ja Elfyn Evansin suoritukset houkuttelevat virhetulkintoihin – kiehtova totuus löytyy pintaa syvemmältäKommentti: Tänak pyyhki Rovanperällä loppukaudesta lattiaa, Loeb saattoi tallikaverinsa naurunalaiseksi – sinivalkoinen MM-rallikausi oli tarinoita täynnä
MM-ralliKalle RovanperäElfyn EvansToyotaRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • 07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • Eilen22:56
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"

  • Eilen22:21
    Toyota

    Toyota teki huimaa MM-rallihistoriaa

  • Eilen21:50
    Sebastien Ogier

    Kommentti: Tämän paremmin sitä ei voi enää tehdä – Sebastien Ogier onnistui uskomattomassa tempussa