Kalle Rovanperä odottaa Sardinian MM-rallin lauantai-iltapäivästä vähintään yhtä tapahtumarikasta kuin aamu oli.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Portugalin MM-ralli 7.–10.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Rovanperä nousi aamun kolmen erikoiskokeen aikana viidenneltä sijalta kolmanneksi, kun hän paineli kuuden sekunnin takamatkalta Toyotan tallikaverinsa Sami Pajarin ohi 18 sekunnin turvin ja samalla Hyundain Adrien Fourmaux menetti pelin rengasrikon takia.
Rovanperä on päivätauolla 37,5 sekunnin päässä kisaa johtavasta Sebastien Ogierista. Toyotan kuskien välissä on Hyundain Ott Tänak, jolle oli niin ikään käydä huonosti renkaan tyhjenemisen takia.
Lue myös: EK9: Rovanperä säikähti ääntä, Ogier takaisin kärkeen – MTV seuraa
Suomalaiskuski on ajanut maltilla kärjen takana perjantain huonosta ajopaikastaan huolimatta.
– Siellä niitä virheitä ja muita ongelmia muille aina tulee. Silloin, kun vauhti ei riitä heti alussa, ei kannata itse hölmöillä mitään. Yleensä se jossain vaiheessa maksaa sitten takaisin, Rovanperä totesi.

