Perjantaina hiihdettävät joukkuesprintit ovat uusi aluevaltaus hiihdon arvokisojen historiassa. Naiset ja miehet kilpailevat samoilla laduilla kuin henkilökohtaiset MM-sprintit tiistaina, mutta hiihtotapa on vapaa. Joukkueeseen kuuluu kaksi hiihtäjää, joista kummatkin kiertävät ladun kolmeen kertaan.
Naisten matka on siten 6x0,9 kilometriä ja miesten 6x1,2 kilometriä. Suomalaiset tavoittelevat naisten ja miesten kisoista mitalia. Naisten kaksikossa hiihtävät Pirjo Manninen ja Riitta-Liisa Lassila, miehistä kisaan osallistuvat Keijo Kurttila ja Lauri Pyykönen.
- Mitali me otetaan sieltä. Ei ole enää kahta vaihtoehtoa, Kurttila tokaisi joukkuesprintin ennakkoinfossa.
Myös naisten tavoitteena on päästä viimein palkintopallille. Joukkueen valinnassa ei ollut vaikeuksia, kun Pirjo Mannisen hiihtovire palautui muutaman huonon päivän jälkeen kohdalleen. Lassilalle ei ollut uhkaajaa, sen verran hyvin hän on Oberstdorfissa vapaata hiihtänyt.
- Tämä oli ongelmaton valinta. Virpi Kuitunen olisi voinut olla vaihtoehto, mutta olisi turhaa sekoittaa hänen perinteistä hiihtotapaansa, koska seuraavana päivänä on 30 kilometrin kisa, naisten valmentaja Ismo Hämäläinen kertoi.
Joukkuesprintin tämän kauden maailmancupeissa Suomen naiset ovat sijoittuneet kertaalleen toiseksi, joulukuussa Asiagossa. Silloin hiihtotapa oli perinteinen. Vapaalla hiihtotavalla naisten paras sijoitus on seitsemäs kaksikolla Aino-Kaisa Saarinen-Manninen. Miehissä Suomen parit ovat karsiutuneet tämän kauden maailmancupissa joka kerta finaalista.
MM-kisoissa finaaliin pääsy on oletettavasti helpompaa kuin maailmancupissa, sillä MM-starttiin voi asettaa vain yhden parin maata kohden. Joukkuesprintissä hiihdetään kaksi alkuerää naisissa ja miehissä, ja viisi parasta/alkuerä pääsee finaaliin. Norja on kummankin kilpailun ykkössuosikki.
Norjan naisista uutuuslajia hiihtävät Hilde Gjermundshaug-Pedersen ja Marit Björgen, miehistä he asettavat ladulle Tor Arne Hetlandin ja . Miesten kisan suosikkeihin kuuluvat myös Saksa kaksikolla ja henkilökohtaisen sprintin venäläisvoittaja vahvistettuna . Venäläiset voittivat maailmancupin kisan joulukuussa Bernissä.
