Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Jonne Virtanen avautuu erikoisista käänteistään: "Luulin, että olin jo kaiken nähnyt"

2:53Jonne Virtanen antoi palaa: Ryyppäsin niin paljon, ettei ole tarvinnut ryypätä sen jälkeen enää ollenkaanJonne Virtanen antoi syyskaudella palaa C Moren haastattelussa: "Ryyppäsin niin paljon, ettei ole tarvinnut ryypätä sen jälkeen enää ollenkaan."Petri Saarelainen
Julkaistu 01.04.2021 09:46
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Jääkiekon SM-liigaa Vaasan Sportissa pelaavan Jonne Virtanen on kohdannut tällä kaudella jos jonkinnäköisiä vaivoja ja käänteitä. Kulttihyökkääjä avautui tilanteestaan Sportin maalivahdin Niko Hovisen Papin aamukahvit -ohjelmassa.

Ensimmäistä kauttaan Sportissa pelaava Virtanen kantoi syyskaudella tovin jopa vaasalaisseuran kultakypärää sen parhaana pistemiehenä. Hän toteaa sesongin alun olleen hyvä, mutta sitten alkoi hänen sanojensa mukaan "saippuaoppera".

– Vähän itse hölmöilin aluksi. Kun meni hyvin, innostuin liikaa. Pelattiin paljon ja tuli treenailtua ehkä vähän väärin. Hajosi selkä. Kun sain sen kuntoon, löytyi nyrkinkokoisia peräpukamia. On painettu menemään takareidet veressä täällä, Virtanen kertaili värikkäästi.

Kun Virtanen puolestaan sai pukamiin apua ja ne jättivät hänet rauhaan, hän viilsi itseään luistimella jalkaan.

– Reisilihas repesi.

Virtasen alettua saada sittemmin tatsia takaisin häneen iski koronavirus.

– Sitten taas vähän kokeilemaan. Sen jälkeen koronan jälkioireet. 

LUE MYÖS: Tällainen rangaistus Jukka Rautakorpea voi odottaa – Tapparan sekavassa koronavyyhdissä yhä useita avoimia kysymyksiä

Ja kun Virtanen alkoi jälleen olla kunnossa, tuli stoppi. Sport tiedotti viime viikon tiistaina, että sen liigajoukkueen jäsenellä on todettu koronavirustartunta ja joukkue on asetettu 14 vuorokauden karanteeniin.

– Tässä on saanut vähän puhallella.

– Luulin, että olin jo kaiken nähnyt.

Sport on kerännyt 50 ottelusta 69 pistettä ja on ottelukohtaisella pistekeskiarvollaan 1,38 kiinni viimeisessä 10. pudotuspelipaikassa. 33 vuotta hiljattain täyttänyt Virtanen on pelannut tällä kaudella 35 ottelua, joissa hän on viimeistellyt tehopisteet 4+7=11.

Hovisen ja Virtasen keskustelu on katsottavissa Sportin YouTube-kanavalla.

Lisää aiheesta:

Suomalainen kiekkotaituri luuli päässeensä säikähdyksellä, kunnes oudot oireet alkoivat: "Pitää miettiä muutakin kuin jääkiekkoa"SM-liigajoukkueen kapteenihärkä palaa johtamaan joukkojaan EHT-karanteenin jälkeen: "Odotin pahempaa"Ilveksen pelissä töitä kuin valmentaja Jouko Myrrän pöllikasassa – "kriisimurot" pysyvät silti kaapissa: "On rassattu pulloharjalla korvien väliä ja sydämeen annettu hierontaa"Suomalaisen KHL-tähden sairastama korona oli kuin kova flunssa, mutta paluu jäille tuotti yllätyksen: "Koski joka paikkaan"Jonne Virtanen antoi palaa värikkäässä haastattelussa – "Ryyppäsin niin paljon, ettei ole tarvinnut ryypätä sen jälkeen enää ollenkaan"Kiekko halkaisi SM-liigahyökkääjän kiveksen – taisteli valtavissa kivuissa viikkotolkulla finaaleihin saakka
LiigaSportKoronavirusJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen21:39
    Ilves

    Ilves luistelutti jäälle 16-vuotiaan Liiga-debytantin – Pelicansin tuska syveni entisestään

  • Eilen15:24
    Jääkiekko

    Jari Viuhkola palaa Kärppiin

  • Eilen10:36
    Jääkiekko

    SM-liigan kärkikahinoista kajahtaa: Suomalaispeluri ulos

  • Eilen07:55
    SaiPa

    Mitä tapahtui? Karua kertomaa Raimo Helminen -uutisen jälkeen: "Hirveä määrä"

  • ma17:53
    Jääkiekko

    Uusi paljastus SM-liigan kohukäänteestä – kulisseissa miljoonien eurojen suurhuoli