Jeremy Clarksonin kirjoittama kolumni on kerännyt rajua kritiikkiä sosiaalisessa mediassa.
Brittilehti The Sunin perjantaina ilmestyneessä numerossa sekä sen verkkosivuilla julkaistiin Top Gear -juontajana tutuksi tulleen Jeremy Clarksonin herttuatar Meghanista kirjoittama kolumni, joka on kerännyt runsaasti kritiikkiä sosiaalisessa mediassa.
Kolumnissaan Clarkson kirjoittaa muun muassa vihaavansa herttuatarta ja kertoo haaveilevansa päivästä, jolloin tämä "laitetaan kävelemään alasti pitkin Britannian katuja samalla, kun yleisö huutaa "Häpeä!" ja heittelee tätä ulosteella". Clarkson väittää tekstissään jokaisen, joka on saman ikäinen kuin hän, ajattelevan samalla tavalla.
Televisiojuontaja Carol Vorderman kirjoittaa Twitterissä, ettei ole millään tasolla tai missään olosuhteissa hyväksyttävää kirjoittaa yhdestäkään naisesta edellämainitunkaltaista tekstiä tai väittää, että kaikki Clarksonin ikäluokkaan kuuluvat ajattelevat samalla tavalla.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen .
