Jarkko Ruutu auttaa nykyään työkseen NHL-seura Columbus Blue Jacketsiin varattuja nuoria pelaajia. NHL-konkari on ilahtunut suomalaisen juniorityön helmistä: NHL:n kärkipään varauksista.
Keihäänkärkinä: Viime kesänä Jesperi Kotkaniemi varattiin Montrealiin ensimmäisen kierroksen kolmantena pelaajana, ja hän on heti tällä kaudella ollut vastuussa keskushyökkääjänä. Tätä edeltävänä kesänä kolmantena varattiin puolestaan puolustaja Miro Heiskanen, joka kerää kehuja Dallas Starsin takalinjoilla. Vuoden 2016 varaustilaisuus oli suoranaista ilotulitusta, kun viiden kärjessä draftattiin hyökkääjät Patrik Laine ja Jesse Puljujärvi sekä puolustaja Olli Juolevi.
– Ihan huippukärkijätkiähän meillä on tullut poikkeuksellisen paljon, mikä on tosi hieno asia. Liigasta on tullut paljon kärkivarauksia ja osaajia, ja kyllä se on vain totuus, että jos pystyy 16–18-vuotiaana pelaamaan Liigaa, se kehittää. Se on kuitenkin miesten liiga, jossa saa pelata fyysisesti vahvoja pelaajia vastaan, Ruutu ruotii MTV Urheilulle.
Ruutu nostaa harjoittelun ja pelaamisen suunnilleen samalle viivalle pelaajien kehittymisessä.
– Nuorille jätkille tärkeää on harjoittelu, sen tekeminen oikein, fysiikan rakentaminen. Pelit ovat vähintään yhtä tärkeitä, ja niissä mitataan, mitä tapahtuu. Jos et peleissä pysty suorittamaan, on ihan sama, miten olet treenannut.
Yksi, joka on pystynyt peleissäkin suorittamaan, on vastikään 18 vuotta täyttänyt TPS:n huippulupaus Kaapo Kakko. Hänen nimeään odotetaan huudettavan ensi kesän NHL-varaustilaisuudessa ensimmäisten pelaajien joukossa, ja Ruutu nostaa suomalaislupauksista erikseen esiin juuri hänet.
– Kaapo Kakko on tehnyt aika kovaa tulosta. 17–18-vuotiaana 20 maalia – tuollainen ei ole miesten sarjassa ihan helppoa. Sitä on kiva katsoa. Ja jätkiä koko ajan lisää ja lisää, Ruutu sanoo 42 liigapeliin tehot 20+14=34 naputtaneesta nuorukaisesta.


