Suomalaisnelikon edustama Geneve-Servette eteni torstai-iltana Sveitsin jääkiekkoliigan välieriin otteluvoitoin 4–3 Lausannesta.
Jesse Puljujärven, Markus Granlundin, Sakari Mannisen ja Vili Saarijärven edustama ja Ville Peltosen luotsaama Geneve voitti ratkaisevan seitsemännen ottelun kotijäällään 5–1.
Voittomaaliksi jääneen osuman teki avauserän lopulla Granlund. Hän osui myös tyhjään maaliin kolme minuuttia ennen päätössummeria.
Suomalaisnelikosta Saarijärvi ja Puljujärvi saivat syöttöpisteet upeaan 2–1-osumaan, jossa he petasivat avopaikan Granlundille.
Lue myös: Sveitsin liiga puuttui jyrkästi Markus Granlundin reaktioon
Geneven lopetus sarjalle oli ikimuistoinen. Kuudennessa ottelussa vierasjäällä se nousi 0–3-asemista 4–3-jatkoaikavoittoon. Puljujärvi (2+0) laukoi voittomaalin, minkä lisäksi Granlund ja Manninen keräsivät kolme syöttöpistettä ja Saarijärvi tehot 1+2.
Granlund on pudotuspelien pistepörssissä neljäntenä seitsemän ottelun tehoillaan 3+4. Puljujärvi (4+1) on maalipörssin jaetulla kärkipaikalla.
Runkosarjassa kolmanneksi sijoittunut Geneve kohtaa välieräsarjassa runkosarjakakkonen Fribourgin. Toisessa semifinaalissa iskevät yhteen Davos ja Zürich, runkosarjan voittaja ja nelonen. Sarjat käynnistyvät lauantaina.

