Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israelin neuvottelijat matkaavat Egyptiin illalla – USA:n Rubio vaatii Gazan pommitusten lopettamista

11:13Kuinka realistinen Trumpin Gazan rauhansuunnitelma on?Katso myös: Huomenta Suomen lähetyksessä pohdittiin keskiviikkona, miten realistinen Trumpin Gazan rauhansuunnitelma on.
Julkaistu 05.10.2025 16:24(Päivitetty 05.10.2025 17:04)

MTV UUTISET – STT

Gazaa koskevien epäsuorien neuvotteluiden on määrä alkaa huomenna maanantaina, sanoo Israelin hallituksen tiedottaja. Hänen mukaansa Israelin neuvottelijat suuntaavat Egyptiin sunnuntai-iltana.

Lauantaina Valkoisen talon virkamieslähde kertoi, että Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff matkustaa Egyptiin keskustelemaan panttivankien vapauttamisesta.

Aiemmin kerrottiin, että neuvotteluita käytäisiin sunnuntaina ja maanantaina.

Egyptin ulkoministeri sanoi neuvottelujen olevan "todellinen tilaisuus" kattavan ja kestävän aselevon saamiseksi.

"Hamas on valmis"

Äärijärjestö Hamasin edustaja vakuutti aiemmin, että järjestö pyrkii saavuttamaan sovun Gazan sodan lopettamisesta Egyptin Kairossa käytävissä neuvotteluissa. 

Edustajan mukaan Hamas on valmis aloittamaan panttivankien vapauttamisen välittömästi, kun sopimus on saatu aikaan.

– Hamas on erittäin sitoutunut saavuttamaan sopimuksen sodan lopettamisesta ja aloittamaan välittömästi vankienvaihdon sen mukaisesti, mikä tilanne kentällä on, sanoi nimettömänä pysytellyt lähde.

– Miehittäjien ei pidä estää presidentti (Donald) Trumpin suunnitelman toimeenpanoa. Jos miehittäjillä on aito halu päästä sopuun, Hamas on valmis, lähde jatkoi.

Palestiinalaislähteiden mukaan epäsuoria neuvotteluja käydään niin, että delegaatiot ovat samassa rakennuksessa, mutta erillään toisistaan.

Trump on varoittanut Hamasia neuvottelujen pitkittämisestä.

Lauantaina Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu korosti, että Israel ei aio tinkiä vaatimuksestaan Hamasin aseistariisunnasta. 

Netanjahun mukaan Hamas luovuttaa aseensa joko osana Trumpin rauhansuunnitelmaa tai Israelin asevoimat riisuu järjestön aseista.

Israel jatkanut iskuja

Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoi sunnuntaina, että Israelin on lopetettava Gazan pommittaminen, jotta panttivangit voidaan vapauttaa. Rubio kommentoi asiaa CBS Newsin keskusteluohjelmassa.

– Luulen, että israelilaiset ja kaikki tiedostavat, että panttivankeja ei voida vapauttaa iskujen keskellä, joten iskujen täytyy loppua, Rubio sanoi.

Israelin asevoimat jatkoi iskujaan Gazassa lauantaina, vaikka myös Trump oli kehottanut lopettamaan ne.

Hamasin alaisten väestönsuojeluviranomaisten mukaan iskuissa kuoli 57 ihmistä, heistä valtaosa Gazan kaupungissa. Paikan päällä olevien lähteiden mukaan iskut jatkuivat ainakin Gazan kaupungissa sunnuntainakin.

Israelin puolustusministeri Israel Katz sanoi sunnuntaina Jerusalemissa pitämässään puheessa, että Gazan kaupungista on lähtenyt jo noin 900  000 palestiinalaista. YK arvioi elokuussa, että kaupungissa asui noin miljoona ihmistä.

Tiistaina tulee kuluneeksi tasan kaksi vuotta siitä, kun Hamas ja muut äärijärjestöt hyökkäsivät Israeliin. Hyökkäyksen seurauksena kuoli yli 1  200 ihmistä, valtaosin siviilejä.

Tämän jälkeen Israel on pommittanut Gazaa rajusti. Gazan terveysministeriön mukaan Israelin iskuissa on kuollut yli 67  000 palestiinalaista. YK pitää ministeriön lukuja verrattain luotettavina.

Lue myös:

Trump jäänee ilman Nobelin rauhanpalkintoa: Tässä ovat kärkiehdokkaat

Egyptissä määrä aloittaa neuvottelut Trumpin Gazan rauhansuunnitelmasta – vävy matkaa paikalle

Israelin ja Hamasin sodassa merkittävä käänne: "Tuho on siellä niin kauhea"

Lisää aiheesta:

Gazan rauhansopimuksesta neuvotellaan Kairossa, myös Hamas valmis keskusteluihin – MTV seuraaIsrael ja Hamas aloittivat aseleponeuvottelut sunnuntaina QatarissaEx-ministeri medialle: Hamas käy suoria keskusteluja Gazasta USA:n kanssaIsrael tehnyt laajoja ilmaiskuja Gazaan: Yli 400 kuollut – Hamasin hallituksen johtaja sai surmansaHamas-lähde: Äärijärjestö ei hyväksy aselepoa, jos Israelin sotatoimet eivät lopuPääministeri Netanjahu: Israel maksaa kovan hinnan Gazassa, mutta ei aio lopettaa – "Tästä tulee pitkä sota"
GazaIsraelin ja Hamasin sotaHamasIsraelMaailmanpolitiikkaBenjamin NetanjahuDonald Trump
Trumpin Yhdysvallat
Egypti
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Gaza
  • 17:25
    Israelin ja Hamasin sota

    Väitteet: Greta Thunbergiä kohdeltu kaltoin Israelissa – "Painostettu suutelemaan lippua ja kiskottu hiuksista"

  • 08:53
    Israelin ja Hamasin sota

    Egyptissä määrä aloittaa neuvottelut Trumpin Gazan rauhansuunnitelmasta – vävy matkaa paikalle

  • Eilen23:41
    Israelin ja Hamasin sota

    Gazan rauhansopimuksesta neuvotellaan Kairossa, myös Hamas valmis keskusteluihin – MTV seuraa

  • Eilen20:00
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelin ja Hamasin sodassa merkittävä käänne: "Tuho on siellä niin kauhea"

  • Eilen17:03
    Israel

    Israel: Yli sata avustuslaivueen mukana matkustanutta karkotettu Turkkiin