Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump jäänee taas ilman Nobelin rauhanpalkintoa: Tässä ovat kärkiehdokkaat

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on väittänyt neuvotelleensa tänä vuonna jo ainakin 7 rauhaa eri valtioiden välille. Väitettä voi pitää kyseenalaisena.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on väittänyt neuvotelleensa tänä vuonna jo ainakin 7 rauhaa eri valtioiden välille. Väitettä voi pitää kyseenalaisena.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 05.10.2025 10:58

MTV UUTISET – STT

Palkinnon saajaksi on veikattu muun muassa venäläistä oppositiohahmoa Julija Navalnajaa sekä Sudanin sisällissodan keskellä toimivaa ERR-verkostoa.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on tehnyt selväksi, että hän haluaa Nobelin rauhanpalkinnon. Tämän vuoden palkinnon saaja tai saajat julkistetaan ensi perjantaina. Asiantuntijat eivät pidä Trumpin valintaa todennäköisenä.

Trump on itse asiassa monella tapaa vastakohta ihanteille, joita Nobelin rauhanpalkinnon tulisi edustaa, arvioi AFP:lle rauhanpalkinnosta kirjoittanut historioitsija Oivind Stenersen.

Hänen mukaansa rauhanpalkinto puolustaa monenkeskistä yhteistyötä – periaatetta, jonka Trumpin katsotaan politiikassaan laajalti hylänneen.

Trumpin valintaa rauhanpalkinnon saajaksi Stenersen pitää mahdottomana ajatuksena.

OMA Rauhan NobelNobel-komitea kertoo saaneensa tämän vuoden palkinnon saajaksi kaikkiaan 338 ehdotusta. Ehdotusten kokonaismäärä on selvästi korkeampi kuin viime vuonna, jolloin se oli 286.

Trumpia esitetty useaan otteeseen

Trump aop

Trump totesi kuluneella viikolla Virginiassa, että rauhanpalkinnon antaminen jollekulle muulle kuin hänelle olisi loukkaus Yhdysvalloille.

Yhdysvaltalaisupseereille pitämässään puheessa hän lisäksi uumoili, että palkinto annetaan "jollekin tyypille, joka ei ole tehnyt yhtään mitään".

Trumpia on kyllä esitetty useaan otteeseen rauhanpalkinnon saajaksi. Aloittaessaan toisen presidenttikautensa Trump lupasi, että hänet muistetaan rauhantekijänä. Hän on vakuutellut lopettavansa sekä Venäjän hyökkäyssodan Ukrainassa sekä Gazan sodan.

Armenia ja Azerbaidzhan ehdottivat tänä syksynä Trumpille Nobelia allekirjoitettuaan välilleen rauhanjulistuksen Valkoisessa talossa. Myös Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu esitti Trumpia rauhanpalkinnon saajaksi tämän hallinnon välitettyä kesällä aselevon Israelin ja Iranin välille.

Trump katsoo myös lopettaneensa sodan Serbian ja Kosovon sekä Intian ja Pakistanin välillä. Lisäksi hän on sanonut estäneensä sodan Egyptin ja Etiopian välillä sekä kätilöineensä Lähi-itään Abraham-sopimukset Israelin ja useiden arabimaiden välille.

Trumpin osuudesta näihin meriitteihin on myös eriäviä näkemyksiä.

Arvostusta kulissien taakse

Vedonlyöntikertoimien mukaan todennäköinen rauhanpalkinnon saaja tänä vuonna on Sudanin sisällissodan keskellä toimiva ERR (Emergency Response Rooms) -verkosto.

Vedonlyöntisivustojen ykkösnimien joukossa on myös presidentti Trump sekä venäläisen oppositiopoliitikon Aleksei Navalnyin leski Julija Navalnaja. Navalnaja on jatkanut miehensä työtä tämän kuoleman jälkeen ja noussut Venäjän opposition johtohahmoihin.

AOP Julia Navalnaja Münchenissä 14. helmikuuta 2025

Oman ennakkoarvionsa on julkistanut oslolaisen rauhantutkimusinstituutin Prion johtaja Nina Graeger. Hänen listallaan ykkössijalla on lehdistönvapausjärjestö Committee to Protect Journalists (CPJ). Valintaa hän perustelee ennen kaikkea Gazassa tänä vuonna kuolleiden toimittajien määrällä.

Toiseksi todennäköisimmäksi vaihtoehdoksi Graeger nimeää yhden vedonlyöjienkin suosikeista, Sudanin ERR-verkoston.

ERR:n kautta on perustettu yhteisökeittiöitä, tuettu evakuointeja, tarjottu lääketieteellistä hoitoa, korjattu infrastruktuuria ja tarjottu muitakin palveluja yhteisöille, Graeger listaa.

Tukholman kansainvälisen rauhantutkimusinstituutin Siprin johtaja Karim Haggag sanoo AFP:lle, että palkinnon valinnassa tulisi tuoda esiin paikallisten välittäjien ja rauhanrakentajien kentällä tekemää työtä.

Hänen mukaansa palkinto tulisi myöntää hiljaisesti kulissien takana työskenteleville toimijoille, kuten juuri ERR-verkostolle.

Kaikkiaan 338 ehdotusta

Nobel-komitea kertoo saaneensa tämän vuoden palkinnon saajaksi kaikkiaan 338 ehdotusta. Ehdotusten kokonaismäärä on selvästi korkeampi kuin viime vuonna, jolloin se oli 286.

Nobel-komitea pitää ehdokaslistat salaisina 50 vuotta, mutta ehdotusten tekemiseen oikeutetut voivat kertoa omasta ehdokkaastaan julkisuuteen. Kymmenien tuhansien ihmisten on mahdollista ehdottaa rauhanpalkinnon saajaa.

Ennen rauhanpalkintoa julkistetaan lääketieteen, fysiikan, kemian ja kirjallisuuden Nobel-palkintojen saajat. Nobel-viikko huipentuu rauhanpalkinnon saajan tai saajien julkistamiseen.

Seuraavana maanantaina jaetaan vielä taloustieteen palkinto, joka ei ollut mukana Alfred Nobelin testamentissa. Ruotsin keskuspankki perusti palkinnon 1960-luvun lopulla "Alfred Nobelin muistoksi". Käytännössä taloustieteen palkinnon saajia pidetään nykyisin nobelisteina siinä kuin muitakin palkittuja.

Nobel-palkinnot luovutetaan saajilleen Oslossa ja Tukholmassa 10. joulukuuta eli Alfred Nobelin kuolinpäivänä.

Viime vuonna Nobelin rauhanpalkinnon sai Hiroshiman ja Nagasakin atomipommeista selviytyneiden Nihon Hidankyo -järjestö työstään ydinaseita vastaan.

Lisää aiheesta:

Kenelle Nobelin rauhanpalkinto? Veikkailu käy kuumana ja mahdollisia nimiä useitaLive kello 11.30: Kuka nappaa Nobelin rauhanpalkinnon? Tässä ovat ennakkosuosikitNobel-palkintoviikko alkaa ja saajat julkistetaan: Voittaako vankeusrangaistustaan kärsivä oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi rauhanpalkinnon?Maailman ruokaohjelma sai rauhan-Nobelin: "Ruoka on paras lääke kaaosta vastaan"Ilmastoaktivisti Greta Thunbergia veikataan Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi – olisi kaikkien aikojen nuorin palkinnonsaajaNobelin rauhanpalkinnon saajaksi lähes ennätysmäärä ehdokkaita – listalla bloggarista Trumpiin ja Putiniin
NobelDonald TrumpJulija NavalnajaAleksei NavalnyiSudanUlkomaat
Donald Trump
All Over Press
Julia NavalnajaIMAGO/dts Nachrichtenagentur/ All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Nobel
  • 14.8.15:57
    Donald Trump

    DN: Trump soitti Norjaan ja mainitsi Nobelin rauhanpalkinnon – ex-Nato-pomo vaikenee yksityiskohdista

  • 11.7.16:36
    Iran

    Nobel-komitea: Iran uhannut Nobel-voittajaa "fyysisellä eliminoimisella"

  • 10.7.19:00
    Bob Dylan

    Bob Dylan Helsinkiin lokakuussa – ensimmäinen esiintyjä uudelleen avautuvalla Helsingin areenalla

  • 21.6.11:18
    Donald Trump

    Trumpia harmittaa, ettei hän ole saanut Nobelia – Pakistan esittää Trumpia rauhannobelistiksi

  • 14.4.15:40
    Kuolleet

    Nobel-palkittu kirjailija Mario Vargas Llosa on kuollut