Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israelin ja Hamasin sodassa merkittävä käänne: "Tuho on siellä niin kauhea"

4:38Hamas valmis palauttamaan panttivangit – haluaa vielä neuvotella rauhan ehdoistaKatso myös tv-juttu: Hamas valmis palauttamaan panttivangit, mutta haluaa vielä neuvotella rauhan ehdoista.
Julkaistu 04.10.2025 20:00
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Professori Hannu Juusolan mukaan äärijärjestö Hamasin lupaus Israelin panttivankien vapauttamisesta on merkittävä käänne kaksi vuotta jatkuneessa Gazan sodassa.

Äärijärjestö Hamas sanoo olevansa valmis vapauttamaan kaikki panttivangit osana Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin rauhansuunnitelmaa Gazan sodan lopettamiseksi. 

Järjestön mukaan se tosin tarvitsee vapauttamiseen enemmän kuin 72 tuntia aikaa.

Lue myös: Hamas sanoi kyllä Trumpin rauhansuunnitelmalle: "Valoa tunnelin päässä"

Miten merkittävästä käänteestä Gazan konfliktissa on nyt kysymys?

– Kyllä käänne on merkittävä, sitä ei voi väheksyä. Tuho on siellä niin kauhea, Helsingin yliopiston Lähi-idän tutkimuksen professori Hannu Juusola kommentoi MTV:n Seitsemän uutisissa.

–Jos päästään edes siihen tilanteeseen, jossa väkivalta loppuu ja panttivangit vapautuvat, se on jo valtavan arvokas asia.

Hamasillakin on ehtoja asiassa. He eivät esimerkiksi halua, että heidät riisutaan aseista. Millaista neuvotteluvaraa Hamasilla on tässä tilanteessa?

– Kaikkinensa Hamasin asema on neuvottelumahdollisuuksien puolesta paljon heikompi kuin Israelin. Mutta kyllä heillä on jotain mahdollisuuksia siinä mielesä, että alkuperäinen sopimus on hyvin voimakkaasti Israel-myönteinen ja on selvää, että mukana olevat arabivaltiot pyrkivät varmasti vaikuttamaa tilanteeseen siten, että myös palestiinalaisnäkökulmat otetaan huomioon. 

– Lisäksi Trump varmasti haluaa päästä eteenpäin. Siinä tilanteessa hän on ehkä valmis antamaan enemmän mahdollisuuksia.

Lue myös:

Hamas valmis aloittamaan neuvottelut, vaikka Israel jatkoi iskujaan Trumpin toiveiden vastaisesti – MTV seuraa

Trump haluaa olla rauhantekijä. Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu taas olisi varmasti valmis myös jatkamaan sotatoimia. Onko Netanjahun tehtävä niin kuin Trump sanoo?

– Nyt näyttää siltä, että Trump on ensimmäisen kerran laittanut Netanjahua koville ihan kunnolla, Juusola kommentoi.

– Uskoisin, että tässä vaiheessa Trumpin ote Netanjahuun pitää ja Netanjahu on valmis etenemään ensimmäisissä vaiheissa, jotka eivät itse asiassa ole hänen kannaltaan niin vaikeita. Mutta mitä pidemmälle mennään, sitä vaikeammaksi se varmasti muodostuu.

Mitä tapahtuu, jos Hamas ei hyväksy Trumpin ehdotuksen kaikkia kohtia? Miten pitkä aika on neuvotella, ja kestääkö Trumpin pinna?

– Vaikea sanoa, mutta nyt on positiivisia merkkejä ilmassa siinä mielessä, että on tullut tietoja siitä, että Yhdysvaltojen erityislähettiläs Steve Witkoff ja [Trumoin vävy] Jared Kushner ovat matkalla Kairoon. Hamasin edustajat ovat siellä, ja myös Israelin edustajat ovat tulossa sinne.

– Eli tässä on selvästi pyrkimystä päätä eteenpäin, ja kyllä tässä mahdollisuuksia on. 

Lisää aiheesta:

Hamas sanoi kyllä Trumpin rauhansuunnitelmalle: "Valoa tunnelin päässä"Asiantuntija: Hamasin pelikortit on käytettyUlkoministeri Valtonen innostui Hamasin ilmoituksesta – asiantuntija näkee rauhan olevan yhä kaukanaYhdysvallat torppasi jälleen tulitauon – UPIn Stewart: "Suomi jää syrjään, jos ei tunnusta Palestiinaa"Tässä Trumpin taikakeino Israelin suostuttelemiseksi tulitaukoon – herättää toivoa Ukrainankin suhteenTutkija: Olisi yllättävää, jos Israel ei ratifioi aseleposopimusta Hamasin kanssa
Israelin ja Hamasin sotaIsraelGazaHamasMaailmanpolitiikkaTrumpin YhdysvallatEgyptiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • 19:44
    Donald Trump

    Egyptiläismedia: Hamas ja Israel neuvottelevat panttivangeista Kairossa huomenna ja maanantaina – MTV seuraa

  • 18:38
    Hamas

    Hamas sanoi kyllä Trumpin rauhansuunnitelmalle: "Valoa tunnelin päässä"

  • 17:03
    Israel

    Israel: Yli sata avustuslaivueen mukana matkustanutta karkotettu Turkkiin

  • 15:28
    Konfliktit

    Asiantuntija: Hamasin pelikortit on käytetty

  • 13:50
    Gaza

    Ulkoministeri Valtonen innostui Hamasin ilmoituksesta – asiantuntija näkee rauhan olevan yhä kaukana