Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varusmiesten ja kriisinhallintahenkilöstön kuolemantapauksen korvauksessa järkyttävä ero – "Kuinka valtio voi kohdella sotilaita näin eri tavalla"

Dragsvikin varuskunnassa liput nostettiin tänään tapahtuneen turman vuoksi puolitankoon.
Dragsvikin varuskunnassa liput nostettiin tänään tapahtuneen turman vuoksi puolitankoon.Lehtikuva
Julkaistu 26.10.2017 18:46
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Vuoden alusta voimaan tullut laki eriyttää asevelvollisille ja kriisinhallintahenkilöstölle maksettavat korvaukset radikaalisti, mikäli palveluksessa sattuu tapaturma tai kuolemantapaus.

– Olemme yrittäneet kovasti tuoda esille tätä epäkohtaa: kuinka valtio voi sotilaitaan kohdella näin eri tavalla, Asevelvollisena vammautuneiden tuki Ry:n puheenjohtaja Alpo Penttinen huokaisee MTV:lle puhelimessa.

Penttistä nykyinen tilanne harmittaa suuresti.

– Tässä on kysymys kuitenkin Suomen valtion sotilaista, riippumatta missä tehtävässä isänmaata palvelee.

Mikäli kriisinhallintatehtävissä oleva henkilö menehtyy kriisinhallintaoperaatiossa, maksetaan siitä korvausta omaisille 210 000 euroa. Asevelvollisuutta suorittavan varusmiehen kuolemantapauksessa omaisille maksetaan hautausapua, joka on 4 800 euroa.

– Asevelvollisen puolisolle tai alaikäisille lapsille on mahdollista maksaa perhe-eläkettä.  En kuitenkaan tiedä yhtään, minkälaisia henkilöitä tämän päivän onnettomuudessa on ollut osallisena, kertoo valtiokonttorin lakiasiainpäällikkö Pekka Syrjänen.

Syrjäsen mukaan Valtionkonttori on ollut Puolustusvoimiin yhteydessä tänään tapahtuneen turman tiimoilta. Vielä vahingonkorvaushakemuksia Valtionkonttorille ei kuitenkaan ole saapunut.

– Varmaankin jo huomenna alkaa vahinkoilmoituksia tulemaan. Tällä hetkellä meillä ei ole tietoa turman olosuhteista tai ihmisille syntyneistä vammoista.

Aiemmin varusmiehet ja rauhanturvaajat samalla viivalla

Aiemmin sekä asevelvolliset että kriisinhallintahenkilöstö olivat saman lain alaisuudessa, jolloin myös korvaukset olivat samat.

Laki kuitenkin eriytettiin vuoden alusta erilleen: asevelvollisia koskevaan lakiin sotilastapaturman ja palvelussairauden korvaamisesta ja kriisinhallintahenkilöstöä koskevaan lakiin tapaturman ja palvelussairauden korvaamisesta kriisinhallintatehtävissä.

– Kriisinhallintatehtävissä sattuvien tapaturmien kohdalla on korotettu korvausmääriä. Kriisinhallintapuolelle pyrittiin ottamaan huomioon olosuhteita, jotka kohdistuvat nimenomaan kriisinhallintapuolelle.

Korvausten osalta muuttui myös tapaturmassa sattuneet haittakorvaukset.

– Kriisinhallintatehtävien yhteydessä pysyvän haitan maksimikorvaus on 200 000 euroa. Asevelvollisten osalta ei ole sellaista.

– Haittakorvausta maksetaan toki asevelvollisille tapaturman yhteydessä, mutta summat riippuvat vamman määrästä ja vaikeudesta. Korvaukset liikkuvat noin kymmenissä tuhansissa euroissa.

Lakialoite aiheesta

Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen on tehnyt asiasta lakialoitteen kesäkuussa.

Lakialoitteessa hän vaatii, että asevelvollisuutta suorittavien varusmiesten korvaukset sotilastapaturman, palvelussairauden tai kuolemantapauksen johdosta saatetaan samalle tasolle kriisinhallintatehtävien henkilöstön kanssa.

– Lähetämme poikamme, mutta myös vapaaehtoista asepalvelusta suorittavat tyttäremme armeijaan ja korvauskäytänteet eivät heidän kohdallaan ole kunnossa. Se on väärin ja vaatii korjauksen, Juvonen kirjoittaa tiedotteessaan.

1:43Tässä tasoristeyksessä kiskobussi ja puolustusvoimien auto törmäsivät

41:30MTV Raaseporissa – mitä viranomaiset kertovat tuhoisasta tasoristeysturmasta?

Lisää aiheesta:

Aamu valkeni Kainuun prikaatissa tietoon palvelustoverin kuolemasta – varuskunnassa vallitsee suru: "Kriisiryhmä on tukemassa"Puolustusvoimista häviää kymmeniätuhansia varusteita joka vuosi – varusmiehet korvaavat aimo siivun potistaKuolonkolarin turmapaikalla sankarillisesti toimineille varusmiehille sotilasansiomitalit – uhrin omaisilta koskettavat kiitokset: "Teitte parhaanne"Isä irtisanoi poikansa henkivakuutuksen, koska luuli varusmiesten olevan vakuutettuja – Raaseporin turmassa kuolleen Ossianin, 20, vanhemmille korvattiin vain hautauskulut: "Olemme uudessa painajaisessa"Isänmaan palveluksessa kuolleiden äideille ja isille ei heru minkäänlaisia korvauksia – varusmiesten vanhempia muistetaan vain, jos kuolema tapahtuu ulkomaillaRaaseporin tragedia laittoi vauhtia valmisteluun – varusmiesten tapaturmakorvaukset ovat nousemassa
Raaseporin tasoristeysturmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Raaseporin tasoristeysturma
  • 01.10.202106:03
    Kommentti

    Jarkko Sipilän kommentti: Raaseporin junaturmaan ei ollut syyllistä – apulaisvaltakunnansyyttäjän ristiretki päättyi KKO:n oveen

  • 30.09.202109:20
    Korkein oikeus

    Raaseporin kolme tappanut tasoristelyskolari ei mene korkeimpaan oikeuteen – varusmiehelle ei tuomiota

  • 05.02.202109:34
    Onnettomuudet

    Syyttäjä hakee KKO:lta valituslupaa tuomioon Raaseporin tasoristeysonnettomuudesta – törmäys vaati kolmen varusmiehen hengen

  • 10.12.202010:38
    Hovioikeus

    Hovioikeus ratkaisi: Kolme kuoli tuhoisassa tasoristeysturmassa Raaseporissa – varusmieskuskin syytteet nurin

  • 10.12.202006:48
    Hovioikeus

    Hovioikeus antaa ratkaisunsa Raaseporin tuhoisasta tasoristeysturmasta: Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet, syyttäjä valitti