Suomen jalkapallomaajoukkueen kapteeni ja keskikenttäpelaaja Tim Sparv oli jo henkisesti valmistautunut siihen, että EM-kisoja siirretään vuodella eteenpäin kesään 2021.
– Hyvä ratkaisu. Mä ymmärrän perustelun, miksi kisat pelataan myöhemmässä vaiheessa. Se on paras ja oikea päätös, Sparv tuumaa MTV Urheilulle.
Koronaviruksen mullistamassa maailmassa kauan himoittu ja historiallinen lopputurnauskin saa uudenlaisia mittasuhteita.
– Vaikka se lykkääntyminen vähän harmittaakin, kyllä me saadaan vielä kokea se matka yhdessä kisoissa. Pitää vain olla kärsivällinen ja ymmärtää, kuinka vakava tilanne maailmassa tällä hetkellä on.
– Se siirtäminen ei haittaa minua oikeastaan. Tiedän, että ne kisat pelataan, ja me voidaan katsoa eteenpäin ja nauttia vielä siitä, että Suomi on kisoissa mukana, Sparv kuvailee.
Uuden aikataulun mukaan EM-lopputurnaus pelataan 11. kesäkuuta 2021 alkaen.


