Työntekijän putoaminen huteralta jakkaralta toi tamperelaisyritykselle 15 000 euron sakot työturvallisuusrikoksesta.
Tapaturma tapahtui syksyllä 2019, kun työntekijä osallistui yrityksen näyttelyalueen rakentamiseen ja kiipesi kolmiportaiselle jakkaralle ripustamaan julistetta. Hutera jakkara petti naisen altaan, ja hän putosi lattialle.
Nainen loukkasi turmassa jalkansa ja kätensä. Hänet toimitettiin ambulanssilla sairaalaan.
Nainen oli tullut tukkualan yritykseen töihin visualistiksi vuokrafirman kautta kaksi viikkoa ennen onnettomuutta. Hän oli työskennellyt alalla kymmenen vuotta.
Tamperelaisen tukkualan yrityksen toimitilat ovat suuret ja visualistitiimi työ tapahtui eri puolilla taloa rakennuksen eri kerroksissa.
Epävakaa jakkara
Kun nainen aloitti työskentelyn talossa, hänen työkaverinsa toi hänelle kiipeilyä varten porrastikkaat. Ne olivat samanmalliset kuin ne tikkaat, joilla nainen kaatui myöhemmin.
Nainen kertoi kiinnittäneensä huomiota siihen, ettei tikkaissa ollut lukitusmekanismia. Hän oli kysynyt asiasta työkaveriltaan, joka vastasi, että tikkaat pitää vain avata huolellisesti.
Nainen luotti työkaverinsa opastukseen oikeista työvälineistä.
Niinpä nainen haki turmapäivänä käyttöönsä yhdet tiloissa olleista kolmiporrastikkaista. Näissä kolmiporrastikkaissa toinen etujaloista oli hutera ja alkoi taipua, kun käyttäjä astui sen ylimmälle portaalle.

