Sussexin herttuaparin esikoispoika Archie joutuu kysymään hovilta luvan, kun hän on aikeissa avioitua, vaikka hänellä ei toistaiseksi ole kuninkaallista titteliä.
Kun prinssi Harry ja herttuatar Meghan ilmoittivat tammikuussa tahtovansa jättää brittihovin, mainitsivat he yhdeksi syyksi ratkaisulleen sen, että he tahtovat poikansa Archien kasvavan parrasvalojen ja mediamylläkän ulkopuolella tarjotakseen tälle rauhallisemman lapsuuden.
Perhe on sittemmin asettunut asumaan herttuatar Meghanin kotikonnuille Los Angelesiin, ja Archieta on varjeltu julkisuudelta kaikin keinoin. Edellisen kerran kuninkaalliset näkivät vilahduksen pienokaisesta sosiaalisen median välityksellä, kun tämä vietti ensimmäistä syntymäpäiväänsä.




