Perussuomalaisten presidenttiehdokas Jussi Halla-aho totesi puoluekokouksessa 12. elokuuta Tampereella, ettei perussuomalaisten viestinnässä mikään ei ole luettavissa rivien väleissä eikä sanomisia tarvitse tulkita.
Lue myös: Riikka Purra puhui tunteikkaasti perussuomalaisten "ajojahdista" – "Ei ole sanoja kuvaamaan"
Jussi Halla-aho moitti RKP:n edustajia ristivedosta, sillä se tekee hänen mukaansa hallitusyhteistyöstä epävarmaa.
– Eihän se voi olla niin, että yksi puolue roikottaa hallitusta löysässä hirressä loputtomiin. RKP:n pitää selvittää, haluavatko he olla hallituksessa vai eivät.
Lue myös: PS:n Wille Rydman ihmettelee RKP:n toimintaa: "Nämä asiat on keskusteltu niin moneen kertaan"
RKP:n pitää päästä asioiden ylitse
MTV Uutisten toimittaja Maria Nykänen kysyi Halla-aholta, ovatko perussuomalaiset valmiita muuttamaan kielenkäyttöään. RKP:n on vaatinut tätä, jotta hallitusyhteistyö voi jatkua.
– Muuttamaan siitä, mitä on sanottu 15 vuotta sitten jossain somekeskustelussa, Halla-aho esitti vastakysymyksen.