Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Gladiaattoreissa verinen onnettomuus – kilpailijan kaksi sormea jouduttiin leikkaamaan: "Koko kevät meni uusiksi"

Gladiaattorit Riikka
Gladiaattorit Riikka
Julkaistu 08.06.2019 10:11
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Gladiaattorit-ohjelmassa loukkaantunut kilpailija kertoo, mitä hurjassa tilanteessa tapahtui. 

Gladiaattorit-ohjelmassa nähtiin hurja loukkaantuminen, kun kilpailija satutti itsensä vakavasti ja joutui keskeyttämään kilpailun. 

Kilpailija Riikka loukkaantui tehtävässä, jossa kilpailijat kulkevat kapeaa kävelysiltaa pitkin ja väistelevät suuria vaijereiden varassa heiluvia palloja, joita gladiaattorit työntävät heitä päin.

Yksi palloista osui Riikkaan ja hän putosi hurjan näköisesti alas. Hän jäi makaamaan tuskaisen näköisenä ja ensihoitajat riensivät paikalle. Riikan sormi näytti vuotavan runsaasti verta.

Riikka kertoo MTV Uutisten haastattelussa, että tapaturma oli todellisuudessa vielä pahempi kuin ohjelmassa nähtiin. Hän satutti vasemman kätensä nimettömän ja pikkusormen niin pahasti, että ne jouduttiin leikkaamaan. 

– Nimettömästä meni koukistajajänne poikki ja molemmista sormista hermoja poikki. On vieläkin vähän kuntoutus vaiheessa, hän kertoo.

LUE MYÖS: Draamaattinen loukkaantuminen Gladiaattoreissa – Riikan kilpailu päättyy kivuliaasti


Sormet tikattiin heti onnettomuuden jälkeen ja kaksi viikkoa myöhemmin ne leikattiin. Leikkauksen jälkeen sormia ei saanut rasittaa neljään viikkoon.

Riikka kertoo onnettomuuden vaikuttaneen hänen työkykyynsä ja treenaamiseensa.

– Kyllä tässä koko kevät on mennyt uusiksi sen takia.

Onnettomuudesta on kulunut nyt neljä kuukautta. Riikan nimetön ei vieläkään ojennu kunnolla, sillä siinä on reilusti arpikudosta. Hän pystyy kuitenkin taas käyttämään kättä ja tekemään töitä normaalisti.

Riikka kertoo harmitelleensa, että joutui jättämään Gladiaattorit kesken tapaturman vuoksi. Hän ei kuitenkaan enää murehdi asiaa

– Ajattelin että olisi voinut käydä paljon pahemminkin, hän toteaa.

Gladiaattorit MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa lauantaina ja sunnuntaina klo 19.30.

Lisää aiheesta:

Pertti menetti vasemman kätensä ja jalkansa onnettomuudessa – tokaisi useiden pelastusyritysten jälkeen kylmänviileästi toiveensa: "Lyökää poikki"TikTok-tähti Sara Janhunen loukkaantui tv-sarjan kuvauksissa – vaiva kulkee mukana edelleen: "Sitten mentiin perse kipeänä"Dramaattinen loukkaantuminen Gladiaattoreissa – Riikan kilpailu päättyy kivuliaastiGladiaattorit-kilpailijan taival katkeaa tylysti loukkaantumiseen: "En saanut nostettua jalkaa"Perttu Sirviö loukkaantui Fort Boyard -kuvauksissa – joutui jättämään kilpailun kesken!Salkkarit-kaunotar mursi sormensa – vihkisormus leikattiin irti
GladiaattoritTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Gladiaattorit
  • 16.7.07:01
    Triathlon

    Gladiaattori-juontaja Katariina Laakkonen avoimena harvinaisessa haastattelussa: "Siistiä, että on ollut seikkailuita"

  • 10.03.202313:45
    Jare Tiihonen

    Jare ja Jere Tiihonen viettävät veljesreissua lämpimässä – kulkupelinä ainakin ökyauto

  • 22.12.202209:53
    Jare Tiihonen

    Tiihosen veljekset 41 vuotta – Jere onnitteli Jarea kesäisellä kuvalla

  • 16.10.202211:00
    MTV Vieras

    Näin kovassa kunnossa Gladiaattorien Cobra, Anki Honkala on 56-vuotiaana – ”Penturasva on hävinnyt”

  • 16.10.202210:40
    MTV Vieras

    Gladiaattorien Cobra Anki Honkala , 56, veti päälle vanhan työasunsa – tällaiset muistot 90-luvun hittisarjasta jäi