Toni Gardemeister hankki Suzukille tallin historian ensimmäisen MM-rallin erikoiskokeen pohja-ajan lauantaina Japanin Sapporossa.
Gardemeister teki kuljettajajoukon nopeimman ajan kilpailun toiseksi viimeisellä erikoiskokeella numero 19. Erikoiskoe oli lyhyt yleisöerikoiskoe.
- Olen erittäin ylpeä tehdessäni Suzukin ensimmäiset ek-pohjat, Gardemeister iloitsi japanilaisautomerkin kotikisassa.
Gardemeisterin kanssa samaan aikaan ylsi vain espanjalainen Citroen-kuljettaja Daniel Sordo, joka jatkaa kisaa superrallisäännön turvin perjantaisen turbo-ongelman jälkeen.
Pohja-ajasta huolimatta Gardemeisterilla oli lauantaina murheita, lähinnä voimansiirron kanssa, eikä ajo muutenkaan ollut nautittavaa.
- Auto pomppi vaikka miten ja olin koko ajan menossa metsään. Oltiin varmaan parikymmentä kertaa ojassa tai tien poskessa, mutta onneksi ei jääty sinne. Noilla säädöillä tuolla autolla ei pystynyt ajamaan kunnolla, Gardemeister harmitteli.
- Toivon mukaan talli säädöt kuntoon sunnuntaiksi. Tavoite on nousta Wilsonin ohi.
(MTV3-STT)
