Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Filosofi lähetyksessä: Nämä ovat jokaisen ihmisen oikeudet elämässä ja kuolemassa

32:39Armokuolema.
Julkaistu 19.03.2012 15:37(Päivitetty 01.11.2012 11:31)

Filosofi Timo Airaksinen kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, mitkä ovat toisaalta lääkärin ja toisaalta potilaan oikeudet eutanasiatapauksessa.

– Uskon, että eettisesti ainoa kestävä ratkaisu on, että ketään lääkäriä ei voi velvoittaa avustettuun itsemurhaan tai suoranaiseen eutanasiaan. Se ei tarkoita sitä, etteikö jollain voisi olla lupa ja halu siihen, filosofian professori Timo Airaksinen totesi.

Jotkut lääkärit voivat ajatella, että elämän lopettaminen on joskus potilaan parasta auttamista ja lääkärin henkilökohtainen velvollisuus. Se ei voi kuitenkaan olla ammattikuntaa kokonaisuudessaan koskeva velvollisuus.

Jokaisella on itsemääräämisoikeus sekä oikeus päättää omasta elämästään. Airaksisen mukaan oikeutta on kahta tyyppiä. Yksi on vapausoikeus, eli ihmisellä on vapaus päättää oma elämänsä silloin, kun hän niin haluaa. Toinen on vaatimusoikeus,eli jokainen voi vaatia saada kuolla.

– Minulla on oikeus kuolla, ja minä vaadin, että sinä autat minua lopettamaan elämäni. Jos minulla on vaatimustyyppinen oikeus, jollain toisella on velvollisuus auttaa minua, Airaksinen kuvaili.

Mielenkiintoinen kysymys on, että kenellä se velvollisuus on. Se ei voi olla täydellinen vaatimusvelvollisuus, niin että kenellä tahansa olisi velvollisuus auttaa. Se saattaa kohdistua erityisiin ihmisiin erityisissä organisaatioissa.

– Pohjimmiltaan kysymys on siinä, onko ihmisellä oikeus vaatia toista ihmistä auttaa itseään kuolemaan, Airaksinen pohti.

Airaksisen mukaan ihmisellä on oikeus elää ilman tarpeetonta ja kestämätöntä kärsimystä. Toisella on ikään kuin auttamisvelvollisuus, joka kohdistuu kärsivään ihmiseen.

Klikkaa kuvaa ja katso päivän lähetyksestä, miten eutanasiaa on kenties toteutettu ennen vanhaan.

Tämän takia Lääkäriliitto vastustaa armokuolemaa

Kuolinapu voisi vähentää itsemurhia?

Köyhällä ei varaa "hyvään kuolemaan" – Eutanasian hinta 10 000 euroa

Suomalaisetkin ovat tehneet viimeisiä matkoja Sveitsin eutanasiaklinikalle

Lainmuutoksen uskottiin johtavan vanhusten surmaamiseen: Kuinka kävi?

Tällaiset suomalaiset haluavat armokuoleman

Exitus: Ihmisellä on oikeus päättää elämänsä päättämisestä

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa