Kansainvälinen autoliitto FIA suorittaa viimeisen tarkastuksen yhä keskeneräisellä Korean F1-radalla radalla 21. syyskuuta.
Radan valmistumista ajoissa 24. lokakuuta ajettavaan kilpailuun epäillään yhä. FIA:n säännöt kertovat, että tarkastus uudella formularadalla tulisi suorittaa viimeistään 90 päivää ennen GP:n ajamista, mutta säännön ei katsota olevan kiveen hakattu.
Enemmän tietoa radan tilanteesta saataneen viikonlopun kuluessa, jolloin Karun Chandhokin on tarkoitus suorittaa radalla näytösajo Red Bull -auton ohjaimissa.
Radan suunnittelusta vastaava Hermann Tilke vakuuttaa, että rata saadaan valmiiksi lokakuun kilpailua varten.
- Rata ei ole vielä valmis, mutta se tulee olemaan. Aikataulu on tietenkin tiukka, mutta tilanne on sama kaikilla muillakin radoilla. Jokaisella F1-radalla ongelmana on aina se, että kilpailun päivämäärä on lyöty lukkoon - työ ei voi viivästyä huonon sään tai muiden tekijöiden vuoksi, kertoi Tilke Autosportille.
(MTV3)
