Italian GP:n yhteydessä Ferrari-kuskien välillä nähtiin melkoinen skaala, kun Charles Leclerc ajoi voittoon ja Sebastian Vettel mokaili minkä kerkesi. Vettelin tilanne nousi nopeasti puheenaiheeksi eri F1-piireissä.
Saksalaiskuljettaja teki sangen ison virheen jo kisan alkuvaiheilla, kun hän pyörähti neljänneltä sijalta. Tämän jälkeen Vettel palasi radalle sääntöjen vastaisella tavalla, osuen Racingin Pointin Lance Strolliin.
Vettelin suoritukset ovat menneet melkoista vuoristorataa tämän kauden aikana. Tähtikuskia ei ole nähty tähtitasolla, vaan hän on sählännyt kisasta toiseen.
Koko tilanne hämmentää F1-maailmanmestari Nico Rosbergia.
– Vettel on minulle täysin selittämätön tapaus, Rosberg totesi Sky Sportsin lähetyksessä.
– Hän on nelinkertainen maailmanmestari, yksi parhaista kuskeista ja sitten hän tekee tuollaisia virheitä. Yhtäkkiä pyörähtää, ihan itsekseen ajaessa.
– Outoa, Rosberg sanoi, viitaten kokonaisuudessaan Vettelin tempauksiin ja suorituksiin.
Samaan aikaan Vettelin tallikaveri Leclerc lyö pöytään väkeviä näyttöjä. Monacolaiskuljettaja on voittanut kaksi edellistä kisaa.

