Erikoiset ylioppilaslahjat: Halpisnalle ja mummon säästöt
Ylioppilaslahjan antaminen voi olla haastava tehtävä, sillä kylmä käteinen tuntuu persoonattomalta ratkaisulta, mutta nuorelle mieleisen paketin löytäminen voi olla vaikeaa – millainen on sinun erikoisin tai ikimuistoisin lahjasi?
Koti-osiossa kysytään näin kevään juhlien alla kummallisimpia lahjoja. Paketista löytyvä yllätys kun voi olla erityisen mieleinen – tai sitten ei.
– Kummitätini ei saapunut lakkiaisiini lainkaan, mutta lähetti postissa vaaleanpunaisen, postikonttoreissa myytävän valokuvanallen, joka olisi sopinut lähinnä 5-vuotiaan lapsen sisustukseen. Ele tuntui oudolta ja olin melkeinpä loukkaantunut – hän oli vain kiireessä hamstrannut Postiin mennessään "jotain" ja kääräissyt sen pakettiin. Lahja jäi mieleen, mutta ei hyvällä tavalla, 23-vuotias Kaisa kertoo.
27-vuotias Maisa taas muistaa ikuisesti mummonsa eleen lakkiaispäivänä.
– Hän oli säästänyt pienestä eläkkeestään vuoden verran pieniä summia, jotka lahjoitti minulle ylioppilasjuhlissani tulevaisuutta varten. Avatessani kuorta aloin melkeinpä itkeä liikutuksesta – olisin halunnut antaa rahat takaisin pienivaraiselle mummolleni, mutta samalla olisin vain loukannut häntä. Ne rahat käytin kyllä erityisen tarkasti.
Kuvat: Lehtikuva/ Sari Gustafsson
(MTV3)
Uusimmat
-
11:45
Valtava myllytys muutti Mikael Granlundia – "Kun jokainen haluaa joka puolelta jotain, sitä alkaa olemaan vähän varovaisempi"
-
11:35
JUURI NYT: Katso kuninkaan ja presidentin lausuntotilaisuus suorana! MTV Uutiset seuraa Niinistön ja rouva Haukion valtiovierailua Ruotsin Kuninkaanlinnassa
-
11:30
USA:n kiekkotähdet Tampereen yöelämässä – pelaajien toiminta MM-turnauksessa herättää ihmetystä: "Onko tämä enää huippujääkiekkoa?"
-
11:30
Ex-jalkapalloilijan hyppy epäonnistui – putosi kuolemaansa, vaimo kuvasi tapahtunutta veneestä
-
11:28
Rouva Jenni Haukio luotti Ruotsi-vierailullaan vaaleansiniseen – erityisesti kukkakuviointi kiinnitti huomion
-
11:27
Suomen tulee hakea Nato-jäsenyyttä, esittää ulkoasiainvaliokunta – Halla-ahon mukaan Natoon liittyvä "mutuilu" on vähentynyt
-
11:20
Venäjän tykistö ampuu umpimähkään, koska ei muutakaan voi – Ukraina vastaa "erittäin tehokkailla" lahjahaupitseilla
-
11:18
Kirjailija Miki Liukkonen ja laulaja Rita Behm kihloihin
-
11:09
Tutkimus löysi mahdollisen selityksen kätkytkuolemalle
-
11:02
Ukraina: Venäjä iskenyt ohjuksilla Koillis-Ukrainaan – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
10:58
Nuoret erimielisiä Naton tuomasta turvasta: "Lissabonin sopimus olisi riittänyt" – kansanäänestyksen sivuuttaminen sai sekä ymmärrystä että hämmennystä
-
10:51
USA:n toilailu Leijonia vastaan kuumensi tunteet: Petteri Sihvonen kiehahti Jonne Virtaselle – "Ota iisisti ennen kuin saat sydänkohtauksen"
-
10:47
Aleksandr Ovetshkin palasi Venäjälle – "En voi edes kuvitella, millaista se olisi ollut 1990-luvulla"
-
10:42
Ruotsi allekirjoitti Nato-hakemuksensa – ulkoministeri Linde: Hakemus jätetään yhdessä Suomen kanssa
-
10:30
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
10:22
Poliisi huolissaan mopoiluista, yli puolet tarkastetuista sai sakkoa – myös vanhempien käytös välinpitämätöntä ja "poliisia syyllistävää"
-
10:18
Nato-Suomi olisi sama Suomi kuin nytkin, RKP:n ryhmänjohtaja muistuttaa – ydinaseita ja uusia tukikohtia tuskin nähdään: "En usko, että Nato sellaista edes haluaa"
-
Vinkkejä kodinhoitohuoneeseen Mainos
-
10:08
Kevät antaa odotuttaa itseään kuukausiennusteessa, viileää ja sateista – Pekka Pouta: "Eihän tämä lohdulliselta näytä"
-
09:55
NHL-tähti loukkaantui MM-kaukalossa – suomalaistuomarin kylmäävä ennakointi taltioitui kameralle
-
Lataa lisää