Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ely-keskukselta yli 3 500 valkoposkihanhen ampumislupaa sekä täksi että ensi syksyksi

6:14Valkoposkihanhen metsästämisen salliva kansalaisaloite sai 50 000 allekirjoitusta: Näin paljon MTK rajoittaisi lajin kantaaVideo: Valkoposkihanhen metsästämisen salliva kansalaisaloite sai 50 000 allekirjoitusta: Näin paljon MTK rajoittaisi lajin kantaa (5.6.2020)
Julkaistu 07.09.2020 18:34

MTV UUTISET – STT

Varsinais-Suomen ely-keskus on myöntänyt poikkeusluvat 3 555 valkoposkihanhen ampumiseen sekä täksi syksyksi että ensi vuoden syksyksi. Poikkeusluvat myönnettiin viljelyvahinkojen estämiseksi.

Lue myös: Viljelyksiä tuhonnut ja puistoja vallannut valkoposkihanhi pysyy uhanalaisten lajien listalla – asiasta kysyneen suomalaismepin mukaan EU-komission perustelut ontuvat

Ely-keskus myönsi valkoposkihanhien ampumalupia nyt yhteensä 115 viljelijälle. Yksittäisellä tilalla saa ampua syksyssä 20–40 valkoposkihanhea tilan peltopinta-alasta riippuen.

Ely-keskuksen mukaan on odotettavissa, että vastaavia lupia haetaan lisää.

Tilat, joille poikkeuslupia haettiin, sijaitsevat Suomen ylittävällä valkoposkihanhien arktisen muuton reitillä Lapinjärvellä, Orimattilassa sekä Etelä- ja Pohjois-Karjalassa.

– Koska vielä ei ole tietoa siitä, saadaanko ampumalla toivottu pelotevaikutus, on perusteltua ajoittaa ampuminen syysmuuttokaudelle. Tällöin ampumisella ei ole vastaavia vaikutuksia monien muiden lintulajien levähtämiseen, pesintään ja pesintään valmistautumiseen kuin esimerkiksi toukokuussa tapahtuvalla ampumisella, totesi ylitarkastaja Salli Uljas Varsinais-Suomen ely-keskuksesta tiedotteessa.

Satovahinko syntyy pahimmillaan nopeasti

Nyt myönnetyt poikkeusluvat eivät anna mahdollisuutta karkottaa valkoposkihanhia pelkästään ampumalla. Ampumisen ohessa on käytettävä karkotusmenetelmiä, jotka eivät vahingoita hanhia.

MTV Uutiset aiemmin: Ministeriöiden "hanhinyrkki": Valkoposkihanhet ovat niin paha ongelma, että niitä pitäisi saada metsästää – EU-direktiivi hidasteena

– Valkoposkihanhia ampumalla on tarkoituksena lisätä karkotustoiminnan pelotevaikutusta ja näin parantaa myös hanhia vahingoittamattomien karkotusmenetelmien tehokkuutta, Uljas lisäsi.

Ely-keskuksen mukaan ampuminen vastaa suuruusluokaltaan tilannetta Ruotsissa ja Virossa. Tuoreimpien tietojen mukaan vuonna 2018 Ruotsissa ammuttiin noin 2 000 ja Virossa noin 4 000 valkoposkihanhea.

Luonnonvarakeskuksella on käynnissä tutkimus, jossa selvitetään valkoposkihanhien karkotusmenetelmien vaikuttavuutta ja ampumisen vaikutuksia.

Ely-keskuksen mukaan on tärkeää vahinkojen vähentämisen ja lintujen suojeluvelvoitteiden kannalta, että valkoposkihanhen muuttolevähdykselle keskeisellä seudulla säilyy alueita, joilla hanhet voivat levähtää häiriöttä.Suurena parvena pellolle laskeutuvat valkoposkihanhet voivat aiheuttaa hyvin nopeasti satovahingon.

Lue myös: Valkoposkihanhet piinaavat maanviljelijöitä: paljon parjattu puistokakkaaja on löytänyt tiensä pelloille, vahinkoja ilmoitettu jopa 8000 hehtaarin alueelta

Lisää aiheesta:

Tästä syystä valkoposkihanhia ei saa metsästää Suomessa, vaikka vastaavaa tehdään Ruotsissa ja VirossaLähes 80 tilaa sai luvan karkottaa valkoposkihanhia – tappolupia ei enää annettuViljelijät saavat ampua tänä syksynä yli 10 000 rauhoitettua valkoposkihanhea poikkeusluvilla – tapetut linnut pitää hävittääValkoposkihanhien pellonvaltaukset tulivat kalliiksi: Aiheuttivat viime vuonna miljoonavahingot – ennätykset rikkiValkoposkihanhijahtiin myönnettiin yli 10 000 poikkeuslupaa – kuti jäi piippuun, vain reilut 500 hanhea ammuttiin: "Tämä oli kyllä yllätys"Mikään muu ei tepsinyt: Maanviljelijät saivat poikkeusluvan valkoposkihanhien ampumiseen Tohmajärvellä
Luonto ja eläimetMetsästysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • to05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ke21:00
    Kalat ja vesieläimet

    Jäämeren uumenista löytyi "kuolemapallo"