Elokuvamaailma palkitsi huiput Oscar-pysteillä

Helen Mirren (Kuva: AP Photo)
Helen Mirren palkittiin odotetusti. Kuva: AP Photo.Copyright AP Graphics Bank 2007
Julkaistu 26.02.2007 08:51(Päivitetty 26.02.2007 16:53)

Elokuvamaailman himotuimmat kunnianosoitukset, Oscar-palkinnot, on jälleen jaettu. Suurimpana voittajana gaalassa juhli veteraaniohjaaja Martin Scorsese. Parhaan elokuvan Oscar-palkinnon sai rikostrilleri The Departed, josta ohjaaja Scorsese sai myös pystin parhaasta ohjauksesta. The Departed palkittiin Oscarilla myös parhaasta sovitetusta käsikirjoituksesta sekä parhaasta leikkauksesta. Parhaaksi dokumenttielokuvaksi arvostettiin Yhdysvaltain entisen varapresidentin Al Goren Epämiellyttävä totuus.

Yksi Oscar-gaalan tähdistä oli parhaan naisnäyttelijän Oscar-palkinnon saanut brittinäyttelijä Helen Mirren. Mirren palkittiin roolistaan elokuvassa The Queen. Hän esittää filmissä kuningatar Elisabet II:ta.

Mirren on saanut roolisuorituksestaan myös Screen Actors Guild-, Golden Globe- ja BAFTA-palkinnot. 61-vuotias Mirren on ollut Oscar-ehdokkaana kahdesti aiemmin.

Parhaan miesnäyttelijän Oscar-palkinnon sai puolestaan Forest Whitaker roolistaan hirmuhallitsija Idi Aminina elokuvassa The Last King of Scotland.

Scorsese juhli Oscar-gaalassa

Ohjaaja Martin Scorsese sai vihdoinkin ansaitsemansa Oscar-pystin, kun hänen ohjaamansa rikostrilleri The Departed palkittiin parhaan elokuvan Oscarilla. Scorsese sai Oscarin myös elokuvan ohjaajantyöstä.

Tämän lisäksi The Departed palkittiin Oscarilla parhaasta sovitetusta käsikirjoituksesta sekä parhaasta leikkauksesta.

Martin Scorsese (Kuva: AP Photo)Martin Scorsese (Kuva: AP Photo)Copyright AP Graphics Bank 2007

Sen sijaan seitsemän Oscar-ehdokkuutta napannut Babel ei menestynyt itse palkintoja jaettaessa ja sai tyytä vain yhteen Oscariin, parhaasta musiikista. Myös kahdeksan ehdokkuuden Dreamgirls poistui gaalasta vain kahta pystiä rikkaampana. Parhaan elokuvan Oscarille ehdolla ollut Clint Eastwoodin sai lopulta Oscarin ainoastaan parhaasta äänieditoinnista.

Oscareita Meksikoon, Saksaan ja Norjaan

Kolmella Oscarilla palkittiin ohjaaja Guillermo de Toron elokuva Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno), joka sai palkinnon kuvauksesta, lavastuksesta ja maskeerauksesta.

Parhaaksi dokumenttielokuvaksi arvostettiin Yhdysvaltain entisen varapresidentin Al Goren Epämiellyttävä totuus (An Inconvenient Truth).

Vieraskielisen elokuvan Oscar meni saksalaiselle Muiden elämä -elokuvalle.

Norja sai ensimmäisen Oscarinsa 55 vuoteen, kun Torill Kove voitti parhaan lyhytanimaation palkinnon filmillään Den danske dikteren.

Oscar-gaala 2007, voittajat:

Paras elokuva: The Departed

Paras ohjaaja: Martin Scorsese, The Departed

Paras miespääosa: Forest Whitaker, The Last King of Scotland

Paras naispääosa: Helen Mirren, The Queen

Paras miessivuosa: Alan Arkin, Little Miss Sunshine

Paras naissivuosa: Jennifer Hudson, Dreamgirls

Paras vieraskielinen elokuva: Muiden elämä (Das Leben der Anderen)

Paras animaatioelokuva: Happy Feet

Paras sovitettu käsikirjoitus: The Departed

Paras alkuperäinen käsikirjoitus: Little Miss Sunshine

Paras musiikki: Babel

Paras alkuperäinen kappale: I Need to Wake Up - Melissa Etheridge, Epämiellyttävä totuus

Paras dokumenttielokuva: Epämiellyttävä totuus (An Inconvenient Truth)

Paras lyhyt dokumenttielokuva: The Blood of Yingzhou District

Parhaat visuaaliset efektit: Pirates of the Caribbean: Kuolleen miehen kirstu

Paras kuvaus: Pan's Labyrinth

Paras lavastus: Pan's Labyrinth

Paras animoitu lyhytelokuva: The Danish Poet

Paras lyhyt toimintaelokuva: West Bank Story

Paras puvustus: Marie Antoinette

Paras maskeeraus: Pan's Labyrinth

Paras äänimiksaus: Dreamgirls

Paras äänieditointi: Kirjeitä Iwo Jimalta

Paras leikkaus: The Departed

Lue palkittujen elokuvien arvosteluja:

The Departed

The Last King of Scotland

The Queen

Little Miss Sunshine

Dreamgirls

Muiden elämä

Happy Feet

Babel

Epämiellyttävä totuus

Pirates of the Caribbean: Kuolleen miehen kirstu

Marie Antoinette

Kirjeitä Iwo Jimalta

Muualla netissä:

Oscar-gaalan nettisivut

(MTV3-STT-AFP-Reuters-DPA)

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat