Mikko Hirvonen ja Sebastien Loeb jatkavat taisteluaan ralliautoilun maailmanmestaruudesta.
Loeb johtaa yhä kisaa, mutta toisena oleva Hirvonen oli kisan viidennellä erikoiskokeella 2,5 sekuntia ranskalaista nopeampi. Kärkikaksikon välinen ero on nyt vain 1,3 sekuntia.
Hirvosen Ford-tallikaveri Jari-Matti Latvala jatkaa kolmannella sijalla. Hän on jäänyt kärjestä 9,6 sekuntia.
Tiedot 5. erikoiskokeen varrelta kertovat, että Mini-tallin Dani Sordo on joutunut pysähtymään ilmeisesti ulosajon seurauksena. Ennen ongelmiaan Sordo oli kisassa seitsemännellä sijalla.
Perjantaina ajetaan vielä kuusi erikoiskoetta. Kilpailu ja MM-kausi päättyy sunnuntaina.
Kilpailun seuranta Tulospalvelussa!
Katsomo.fin rallivideot | MM-rallin TV-lähetysajat
Britannian MM-ralli, tilanne EK5/23:
1. Sebastien Loeb Citroen 32.13,5 2. Mikko Hirvonen Ford +1,3 3. Jari-Matti Latvala Ford +9,6 4. Petter Solberg Citroen +29,0 5. Mads Östberg Ford +42,3 6. Kris Meeke Mini +42,7 7. Ott Tänak Ford +1.09,7 8. Henning Solberg Ford +1.10,4 9. Matthew Wilson Ford +1.12,3 ... 11. Kimi Räikkönen Citroen +1.43,1

