Tampereen KooVeen Eetu Karvonen on ottamassa kotimaisen rintauintivaltikan nimiinsä. Lauantaina Oulussa jatkuneissa lyhyen radan SM-uinneissa 20-vuotias Karvonen kukisti 50 metrillä ajalla 27,43 lajia vuosikaudet hallinneen Jarno Pihlavan, joka liukui maaliin kakkosena ajalla 27,61.
- Nyt oli aivan täydellinen suoritus, sillä lähtö oli uskomattoman hyvä ja samoin käännös. En oikein usko, että pystyn parempaan, Karvonen kertasi uintiaan.
- Siihen kyllä uskoin jo etukäteen, että Jarno ei tule minulle pärjäämään. Voitin hänet kertaalleen jo viime talven SM-kisoissa, hän Karvonen lisäsi.
Karvosen tähtäin on seuraavan kerran elokuussa Unkarissa uitavat pitkän radan EM-kilpailut. Siellä hän uskoo yltävänsä semifinaaliin.
- Joulukuussa Helsingissä lyhyellä radalla tavoitteena on sitten mitali, hän lupasi. Kokemastaan tappiosta huolimatta Pihlava on mukana työelämään siirtymisestään huolimatta edelleen täysillä ja osallistuu sekä pitkän että lyhyen radan EM-kisoihin.
- Aika ja uinti olivat molemmat hyviä, mutta vastus oli tällä kertaa liian kova, Pihlava totesi uinnin jälkeen.
- En osallistunut torstaina 100 metrille saatuani jonkinasteisen flunssan juhannuksen aikaan ja sunnuntain 200 metrille en osallistu ollenkaan. Sen matkan olen jättänyt ohjelmasta pois jo vuosi sitten, hän lisäsi.
Miesten 50 metrin rintauinti oli kolmannen kilpailupäivän kovin laji, sillä alle EM-rajan (28,19) uivat myös kolmanneksi sijoittunut Joensuun Uimaseuran Iisakki Ratilainen ajalla 28,09 ja Raision Urheilijoiden Juhani Vihanto 28,19.
Naisten 200 metrin rintauinnissa Tampereen Uimaseuraa edustava virolainen Natalia Hissamutdinova piti kovaa vauhtia, sillä hänen voittoaikansa 2.27,24 pari sekuntia kovempi kuin Eeva Saarisen nimissä oleva Suomen ennätys. Tämän hetken uintiykkönen Hanna-Maria Seppälä urakoi lauantaina kaksi mestaruutta, ja niitä on hänellä yhteensä jo viisi.
Ensin Seppälä voitti lauantaina 100 metrin sekauinnin ajalla 1.00,91, jolla hän jäi SE:stä kaksi kymmenystä. Toisen mestaruuden hän otti 50 metrin vapaauinnissa ajalla 24,99. Tulos oli uusi mestaruuskilpailujen ennätys.
