Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä vetäytyy ydinkoesopimuksesta – käsittämätön äänestystulos duumassa

Venäjä vetää pois ratifiointinsa kaikki ydinkokeet kaikkialla kieltävästä kansainvälisestä sopimuksesta. Kuvassa näkymä Venäjän parlamentin alahuoneeseen, valtion duuman rakennukseen Moskovan keskustassa 27. lokakuuta 2022.
Venäjä vetää pois ratifiointinsa kaikki ydinkokeet kaikkialla kieltävästä kansainvälisestä sopimuksesta. Kuvassa näkymä Venäjän parlamentin alahuoneeseen, valtion duuman rakennukseen Moskovan keskustassa 27. lokakuuta 2022.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 17.10.2023 08:14(Päivitetty 17.10.2023 17:36)

MTV UUTISET – STT

Venäjä vetää pois ratifiointinsa kaikki ydinkokeet kaikkialla kieltävästä kansainvälisestä sopimuksesta.

Venäjän parlamentin alahuone eli duuma on hyväksynyt ratifioinnin peruuttamisen ensimmäisessä käsittelyssä äänin 412–0, ilman tyhjiä ääniä, kerrotaan duuman verkkosivuilla.

Vaikka Venäjä peruuttaa ratifioinnin, se on sanonut pysyvänsä sopimuksen allekirjoittajana ja jatkavansa tietojen toimittamista maailmanlaajuiselle valvontajärjestelmälle, joka varoittaa kaikista ydinkokeista maailmalla.

Duuman puheenjohtaja vetosi venäläisten turvallisuuteen

Lakialoite tehtiin duuman puheenjohtajan Vjatsheslav Volodinin aloitteesta. Volodin on väittänyt päätöksen taustalla olleen Venäjän harmistuksen siitä, ettei Yhdysvallat ole ratifioinut kyseistä sopimusta.

Hän myös vihjaili, että Venäjä voi mennä tätäkin pidemmälle.

– Äänestystuloksemme on vastaus (Yhdysvaltain) ulkoministeriölle. Mitä me teemme seuraavaksi (eli) jäämmekö sopimuksen osapuoleksi vai emme, sitä emme aio heille kertoa. Meidän tulee ajatella maailmanlaajuista turvallisuutta, kansalaistemme turvallisuutta sekä toimia heidän puolestaan, Volodin sanoi Guardianin mukaan.

Yhdysvallat on allekirjoittanut sopimuksen vuonna 1996, mutta jättänyt sen ratifioimatta. Sopimuksen samana vuonna allekirjoittanut Venäjä sitä vastoin ratifioi sopimuksen kesäkuussa 2000, ilmenee YK:n verkkosivuilta. Myöskään Kiina ei ole sopimusta vielä ratifioinut.

Lue myös: Tutkija: Putinin atomiasekortti on ässä – "Itsetuhoisen ja epätoivoisen" Kremlin ydinisku on niin karmea vaihtoehto, että se näkyy lännen päätöksissä

Putin vihjannut ydinkokeiden mahdollisuudesta

Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on aiemmin vakuuttanut toimittajille, ettei ratifioimisen vetämistä takaisin tule lukea ilmoituksena aikeista tehdä ydinkokeita vaan saavuttaa "yhteinen nimittäjä Yhdysvaltojen kanssa" eli päästä tasoihin.

Venäjän presidentti Vladimir Putin on kuitenkin äskettäin vihjannut ydinkokeiden mahdollisuudesta.

– Yleensä asiantuntijat sanovat, että otettaessa käyttöön uusi ase on varmistettava, että erikoiskärki toimii virheettömästi, Putin sanoi lokakuun alussa uutistoimisto Reutersin mukaan.

Onko tässä vipuvarsi painostamiseen?

Ulkopoliittisen instituutin johtava tutkija Matti Pesu arvioi STT:lle, että Venäjän nyt tekemä päätös ei tullut yllätyksenä.

– Tässä on ollut aika pitkä linja, jossa Venäjä on systemaattisesti hankkiutunut eroon keskeisistä ydinaseita rajoittavista sopimuksista. Tuota taustaa vasten tämä päätös ei ollut yllätys.

Pesun mukaan Venäjä haluaa horjuttaa (ydinasesektorin) sopimusverkostoa ja yrittää käyttää ydinkoesopimusta vipuvartena.

– Mutta on aivan eri kysymys, kuinka tehokas vipuvarsi on. Länsi ei ole myöntynyt Venäjän painostukseen, samoin länsi on ylittänyt jo aika monta Venäjän niin kutsuttua punaista viivaa.

Pesu katsoo, että ydinkokeet kieltävä sopimus ei ole sopimuksena yhtä merkittävä kuin ydinaseisiin niin ikään liittyvä uusi Start-sopimus.

– Silti ratifioinnin peruutuksen myötä herää kysymys, onko Venäjällä intressejä alkaa tehdä pitkän tauon jälkeen ydinasetestejä. On spekuloitu sillä mahdollisuudella, että osana Venäjän painostuspolitiikkaa se saattaisi olla valmis testaamaan fyysisesti ydinasetta.

Pesun mukaan nyt tulleen päätöksen taustalla on joka tapauksessa se, että Venäjä halua luoda epävarmuutta.

– Venäjällä ei ole kovin monia keinoja painostaa laajempaa länttä tai Yhdysvaltoja, mutta ydinasealue on sellainen. Yhdysvallatkin on halunnut pitää ydinaseiden ympärillä yllä jonkinlaista dialogia. Moskovassa ehkä katsotaan, että nyt tehty päätös "satuttaa" länttä.

Artikkelia päivitetty kello 14.50 ja 17.30.

Lue myös: Putin: Valmistaudumme sotaan lännen kanssa – tässä perustelu

Lisää aiheesta:

Zelenskyi iski ehdon pöytään: Rauha voi palauttaa ydinaseet Ukrainaan ja muihinkin maihin"Venäjä on nyt voittamaton": Putinin ydinasepäätös kirvoitti tiedustelupomolta väkevän linjauksenPutin on viimeistellyt ydinasepäätöksenPutinin ydinasekoe "ei ole mitenkään mahdoton ajatus" – Venäjällä ydinkokeet kieltävän paperin silppuaminen eteneeTekeekö Venäjä ydinkokeen? "Se olisi valtava taka-askel koko ihmiskuntaa ajatellen"Venäjä harkitsee vetäytyvänsä kaikki ydinkokeet kieltävästä kansainvälisestä sopimuksesta
VenäjäYdinaseetYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • Eilen16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • Eilen11:50
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • pe23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • pe19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä