Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putin on viimeistellyt ydinasepäätöksen

0:24Putinin ydinasesalkku kuvattiin PekingissäPutinin ydinasesalkku kuvattiin Pekingissä.
Julkaistu 02.11.2023 13:52
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Vladimir Putin on allekirjoittanut lain, joka vahvistaa Venäjän vetäytymisen ydinkoekieltosopimuksesta. Asiasta uutisoi muun muassa Venäjän valtionmedia Tass.

Venäjä allekirjoitti sopimuksen alun perin syyskuussa 1996 ja ratifioi sen toukokuussa 2020.

Sopimus ei kuitenkaan ole tullut voimaan, koska kahdeksan sellaista valtiota, joilla joko on ydinaseita tai mahdollisuus rakentaa niitä, ei ole sitä ratifioinut.

Vaikka ydinasekoekieltosopimus ei ole voimassa, yleisesti ottaen sen ratifioineet maat katsovat sen sitovan niitä. 

Kreml on julkisesti perustellut ydinkoekieltosopimuksesta vetäytymistä sillä, että se haluaa olla tasapäisessä tilanteessa Yhdysvaltoihin nähden ydinkoemahdollisuuden suhteen. Yhdysvallat ei ole ratifioinut ydinkoekieltosopimusta.

Aleksanteri-instituutin johtajan Markku Kangaspuron mukaan Yhdysvallat kuitenkin käytännössä katsoo ydinkoekieltosopimuksen sitovan sitä.

MTV Uutiset kysyi aiemmin lokakuussa Kangaspurolta ja kansainvälisen politiikan professorilta Tuomas Forsbergilta, tekeekö Venäjä ydinkokeen. Asiantuntija-arviot voit lukea alla olevasta linkistä.

Lue lisää: Tekeekö Venäjä ydinkokeen? "Se olisi valtava taka-askel koko ihmiskuntaa ajatellen"

2:05Suomalaisdiplomaatti: Ydinaseilla uhkailu on Venäjän kannalta rationaalistaEläköitynyt suomalaisdiplomaatti: Ydinaseilla uhkailu on Venäjän kannalta rationaalista.

Lue myös: Tutkija: Putinin atomiasekortti on ässä – "Itsetuhoisen ja epätoivoisen" Kremlin ydinisku on niin karmea vaihtoehto, että se näkyy lännen päätöksissä

Lisää aiheesta:

"Venäjä on nyt voittamaton": Putinin ydinasepäätös kirvoitti tiedustelupomolta väkevän linjauksenVenäjä pullistelee ydinaseillaan: Videolla mannertenvälinen ohjus kohoaa taivaallePutinin ydinasekoe "ei ole mitenkään mahdoton ajatus" – Venäjällä ydinkokeet kieltävän paperin silppuaminen eteneeTekeekö Venäjä ydinkokeen? "Se olisi valtava taka-askel koko ihmiskuntaa ajatellen"Venäjä vetäytyy ydinkoesopimuksesta – käsittämätön äänestystulos duumassaPutin: Valmistaudumme sotaan lännen kanssa – tässä perustelu
YdinaseetVenäjäVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ydinaseet
  • pe19:39
    Yhdysvallat

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • pe05:32
    Iran

    Iran mollaa Trumpia ydinkokeista: Taantumuksellista ja vastuutonta

  • to13:16
    Venäjä

    Venäjä happamana Trumpin ydinasepuheista: Meille ei kerrottu

  • to08:03
    Analyysi

    Analyysi: Trump veti yllättäen esiin ydinasekortin – ja paljasti USA:n heikkouden

  • to05:53
    Kauppasota

    Trump ja Xi tapasivat: Kauppasodassa välirauha – USA aloittaa taas ydinasekokeet