Viime päivinä turistien piittaamattomuus koronaviruksen leviämisestä pohjoisen laskettelukeskuksissa on herättänyt kiivasta keskustelua. Levillä toimiva ravintolayrittäjä kertoo, miksi ravintolat eivät menneet kiinni heti, kun pääministeri tiedotti kokoontumiskiellosta.
Matkaajien välinpitämättömyys koronavirusepidemiaa kohtaan Levin laskettelukeskuksessa on ollut viime päivinä suuri puheenaihe ja keskustelua on herännyt myös siitä, miksi laskettelukeskuksia ja niiden yhteydessä olevia ravintoloita ei suljettu heti, kun pääministeri Sanna Marin tiedotti kokoontumiskiellosta.
Paikallinen ravintolayrittäjä Rasmus Kallankari huomauttaa, että yrittäjät ovat olleet vaikeassa välikädessä.
− Tilanne on muuttunut todella nopeasti, eivätkä yrittäjät vielä viime viikolla tienneet, mitä tehdä. Odotimme ohjeistusta ja lopulta se ohjeistus oli, että päättäkää itse. Ja näillä viikoilla tehdään kolmasosa koko vuoden liikevaihdosta, Kallankari huomauttaa.
