Koronavirusepidemia kestää vielä pitkään, arvioi tartuntatauteja tutkinut evoluutiobiologi Tuomas Aivelo. Lisäksi taudista saattaa tulla vielä uusi aalto – samalla tavalla kuin kausi-influenssasta tulee uusia aaltoja.
Koronavirusepidemia kestäisi sata päivää, jos mitään toimia ei tehtäisi, arvioi tartuntatauteja tutkinut evoluutiobiologi Tuomas Aivelo.
− Nyt se tulee kestämään vielä pidempään, Aivelo sanoo MTV Uutisten haastattelussa.
Eri maat ovat reagoineet hyvin eri tavalla koronavirusepidemiaan ja esimerkiksi Britanniassa halutaan tukahduttaa tauti kokonaan, kun taas Suomessa keskitytään epidemian etenemisen hidastamiseen.
Aivelo sanoo, että tämä johtuu siitä, että Britanniassa tehohoitoyksiköiden ei uskota riittävän edes silloin, jos taudin leviäminen hidastuu, toisin kuin Suomessa.
− Briteissä arvioitiin, että taudin hillitsemisellä ei saada tartuntoja niin matalalle tasolle, että tehohoidon yksiköt riittävät. Tässä vaiheessa on vaikeaa tietää, mikä on paras tapa.
Eroa on myös siinä, miten koronaviruksen odotetaan tarttuvan.
Lue myös: MTV seuraa koronatilannetta: Suomessa kaikkiaan noin 450 tartuntaa, Lapin hiihtokeskuksista saanut alkunsa kaksi tartuntaketjua
− Saksassa on arvioitu, että mikäli hallitus ei ryhtyisi toimiin, 70 prosenttia saisi taudin. Britanniassa arvio on 81 prosenttia, Suomessa 60 prosenttia.
