Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

7:08Anneli Auerin puolustusasianajaja: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"Videolla asianajaja Markku Fredman kritisoi tarkemmin tehtyjä UV-valotutkimuksia ja esimerkiksi tutkimuksista otettujen valokuvien muokkaamista.
Julkaistu 24.10.2025 05:24
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Puolustus kritisoi kovasanaisesti Anneli Auerin lapsille tehtyjä tutkimuksia toimimattomiksi.

Turussa jatkuivat torstaina Anneli Auerin ja hänen ex-miesystävänsä Jens Kukan seksuaali- ja väkivaltarikossyytteiden käsittely. 

Päivän isona keskustelunaiheena olivat Anneli Auerin lapsille tehdyt UV-valotutkimukset.

Auerin puolustuksen mukaan UV-valotutkimusten varmuus ja todistusvoima on arvioitu väärin. Auerin asianajaja Markku Fredman kertoo, että aiemmin käsityksenä on ollut, että käytetyllä UV-valomenetelmällä saadaan esille arpia, jotka eivät enää millään muulla tavalla ole nähtävissä.

– Nyt viime kesänä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen lausunnossa todettiin, että tämä ei pidä paikkaansa. Nyt tämä tutkimuksen tehnyt lääkäri on itsekin valmis myöntämään näköjään, että tällä saadaan vain jotkut jäljet paremmin näkymään, mutta ei kokonaan uusia jälkiä, jotka eivät muuten olisi näkyvissä, Fredman sanoo.

Lue myös: Auerin lapsen vartalolta löytyi uv-valossa 105 arpea: "On viillelty tosi usein" – MTV seurasi

Hän ihmettelee, miten asiassa esitettyjä lääkärin lausuntoja on aiemmissa oikeudenkäynneissä hänen mukaansa korjailtu ja paranneltu, ja niistä on poistettu ja niihin on lisätty lauseita.

– Ei tämä minusta luottamusta herätä. Kyllä tieteen pitäisi olla aika vakaata, eikä sellaista, että se jollain tapaa horjuu ja lausunnoista pitää poistaa lauseita ja lisätä lauseita, ja vuosia myöhemmin myöntää, että on ehkä sanonut jotain, mikä ei pidäkään paikkaansa, Fredman tylyttää.

Hän kertoo, että oikeus esittää omana todisteenaan tuhansia sivuja lastensuojeluasiakirjoja. Niissä he kiinnittävät erityisesti huomiota henkilöiden välien kiristymiseen ja siihen liittyviin olosuhteisiin.

– Jotain on tapahtunut syksyllä 2010, Fredman sanoo.

Jutun alussa olevalla videolla Fredman kertoo tästä teemasta lisää.

Lue myös: Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös

5:00Syyttäjä tyrmää, että raha olisi syynä Auer-käräjiinVideolla syyttäjä vastaa puolustuksen esittämään kritiikkiin myös siitä, että syytteiden ajamista motivoisi raha.

Erikoissyyttäjä Leena Koivuniemi on eri mieltä UV-valotutkimuksen luotettavuudesta puolustuksen kanssa.

– Meillä on siitä riitaa, ja siitä on kaksi erilaista näkemystä. 

Hän toteaa, että aiemmin lausunnon antaneen lääkärin lausunto on erisuuntainen kuin THL;n, eikä se syyttäjästä ole mainitulla tavalla muuttunut.

– On tullut vielä parempiakin menetelmiä, mutta ei voi sanoa, ettei tuo vanha menetelmä ole luotettava, hän sanoo.

Koivuniemi kertoo, että todistelua on vielä paljon edessä, ja lasten vammoja käsittelevät asiakirjat ovat vain osa niistä. 

Lue myös: Auerin lapsia tutkinut gynekologi muutti lausuntojaan vuonna 2012 – oli heti kättelyssä ottanut kantaa "poikkeuksellisen törkeän rikoksen" todennäköisyyteen

4:49Anneli Auer astui jälleen oikeussaliin – mistä tapauksessa on kyse?Mistä Anneli Auerin oikeudenkäynnissä on kyse? Katso video.

Lisää aiheesta:

Auerin lapsen vartalolta löytyi uv-valossa 105 arpea: "On viillelty tosi usein" – MTV seurasiAuerin puolustus: Miksi pullantuoksuinen perheenäiti muuttuisi lyhyeksi ajaksi kauheaksi seksuaalirikolliseksi? – MTV seurasiAnneli Auer jälleen oikeudessa – yhden syyn takia siitä tulisi olla erittäin kiinnostunutAuerin lapset kertoivat valheensa myös viranomaisille, oikeudessa he kertovat miksi: "Kuulustelu on hyvin haastavaa"Anneli Auer olisi voinut saada miljoonakorvaukset – syyttäjä päätöksestään: "Kyllä löytyy"Anneli Auerin asianajaja: Uudet todisteet puoltavat tuomion purkua
Anneli AuerRikosOikeudenkäynnitLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöTurku

Tuoreimmat aiheesta

Anneli Auer
  • Eilen15:35
    Rikos

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös

  • ke14:35
    Oikeudenkäynnit

    Auerin lapsia tutkinut gynekologi muutti lausuntojaan vuonna 2012

  • ti16:08
    Oikeudenkäynnit

    Auerin puolustus: Miksi pullantuoksuinen perheenäiti muuttuisi lyhyeksi ajaksi kauheaksi seksuaalirikolliseksi? – MTV seurasi

  • ti12:15
    Oikeudenkäynnit

    Auer paljastaa, millaisia väitteitä lasten kertomuksissa oli: "Pippelistä raahattiin ja paiskottiin seiniin"

  • ma06:42
    Seksuaalirikokset

    Anneli Auer jälleen oikeudessa – yhden syyn takia siitä tulisi olla erittäin kiinnostunut