Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aleksander Barkov hehkuttaa nuoria kultaleijonia: "Missään nimessä ei mikään yllätys"

Aleksander Barkov on onnellinen Nuorten Leijonien puolesta.
Aleksander Barkov on onnellinen Nuorten Leijonien puolesta.2019 NHLI
Julkaistu 12.01.2019 11:51

Otto Palojärvi, Calgary

Nuorten Leijonien kolmas maailmanmestaruus kuuden kauden sisään on ollut merkittävä puheenaihe myös NHL:ssä. Florida Panthersin kapteeni Aleksander Barkov kertoo MTV Urheilulle uskoneensa koko ajan, että Suomi hoitaisi homman.

– Kyllä ehdin katsoa jonkin verran Suomen pelejä. Siellä oli muutama tuttu kaverikin. Tosi onnellinen olen niiden puolesta, Barkov iloitsi Calgaryssa perjantaina.

LUE MYÖS: Aleksander Barkovin Floridan vuosi alkanut todella synkästi: "Tietysti se on raskasta"

Nuoret Leijonat aloitti turnauksensa Victoriassa takkuisasti, mutta eteni Vancouverissa mestaruuteen voitettuaan Kanadan, Sveitsin ja Yhdysvallat. Barkov kertoi uskoneensa koko ajan, että kultaa tulisi.

– Viime vuosina on tullut Suomelle aika paljon menestystä. Missään nimessä ei ollut mikään yllätys.

Nuorten MM-kisoista puhuttiin paljon myös Panthersin pukukopissa. Pohjoisamerikkalaisilla ja venäläisillä luotto ei ollut omiinsa yhtä kova kuin Barkovilla.

– Ketkään muut eivät uskoneet omiin joukkueisiinsa kuin me suomalaiset. Suomella oli tosi hyvä porukka kasassa. Se oli jo nähtävissä, että kyllä ne sen homman hoitaa, Barkov paljasti.

Barkov, 23, odottaakin innolla, josko World Cup järjestettäisiin 2020 tai että NHL mahdollisesti päästäisi pelaajansa Pekingin 2022 olympiakisoihin. Suomella olisi jalkeilla todella kova joukkue, johon nuorista huippupelaajista olisi ylitarjontaa.

– Paljon hyviä nuoria pelaajia. Vähän vaikeaa tässä on katsoa sinne eteenpäin, mutta joo, tosi hyvä joukkue tulee kasaan. Suomella on jo tosi hyviä nuoria pelaajia tässä NHL:ssä ja tosi monta hyvää nuorta vielä tulossa.

LUE MYÖS: Carolina-luotsilta paljon puhuva kommentti Sebastian Ahosta

Suomea Barkov pitää tulevien suurturnausten kultasuosikkina.

– Sen näkee sitten, ketkä niissä Suomen joukkueissa pelaavat, mutta varmasti joukkue tulee taistelemaan kultamitaleista.

Lisää aiheesta:

Saa suorittaa, Tre Kronor! Ruotsista kajahti paksua puhetta MM-kisoistaNHL-vahvistukset loistavat poissaolollaan – Olli Jokinen näkee Leijonissa piilevän erityisen mahdollisuuden: "Ei ole ollut tällaista tilannetta" Jukka Jaloselta voimakas kannanotto – nostaa esiin Laineen, Ahon ja Rantasen: "Olet aika paljon parempi pelaaja sen jälkeen"Järjestääkö Leijonat jälleen jymy-yllätyksen MM-kisoissa? Vuoden 2014 jytkyläinen näkee yhtäläisyysmerkkejäTuomo Ruudulta painava huomio Leijonista – tässä on joukkueen suuri vahvuus: "Venäläisiä vietiin ihan täysin"Florida-kapteeni Aleksander Barkov sensaatiomaista kautta pelaavasta Sebastian Ahosta: "Hän dominoi peliä"
LeijonatAleksander BarkovNHLFlorida PanthersNHL:n suomalaisetJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • 15:06
    Jääkiekko

    Leijonien olympiavoittaja riitaantui seuransa kanssa – oikeus puuttui peliin: "Yrittivät painostaa minua"

  • 10.9.19:36
    EM-koripallo

    Antti Pennanen häkeltyi Susijengin otteista – väläyttää hurjaa vaihtoehtoa

  • 8.9.22:21
    Jääkiekko

    Entinen Leijonat-puolustaja Kari Kinnunen on kuollut

  • 2.9.06:58
    Milano-Cortina 2026

    NHL ihmeissään – Leijonien olympia-areena täysin kesken Milanossa: "Tulee kiire"

  • 28.8.19:03
    Naisleijonat

    Voitokas debyytti: Tero Lehterä löysi heti hurjan tehoketjun Naisleijonille