Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen alleviivaa painokkain esimerkein, miten upea paikka MM-kisat ovat lajin huippupelaajille.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat C Morella!
Leijonien ensimmäiset ottelut:
Suomi-Kanada 10.5. klo 17.10 C More Sport 1/MTV3
Slovakia-Suomi 11.5. klo 21.10 C More Sport 1/MTV3
USA-Suomi 13.5. klo 17.10 C More Sport 1/MTV3Kaikki ottelut suorana C Morella ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!
MM-kisojen alla on kohistu jälleen siitä, ketkä NHL-pelaajat ovat vastanneet Leijonien kutsuun kieltävästi – erinäisten syiden myötä. Jalonen näkee, että pelaajalla täytyy olla ylipäätään kovaa paloa ennen kuin joukkueeseen kannattaakaan tulla.
– Pelaajien valintojen taustalla voi olla vaikka mitä syitä. Siellä on kuitenkin jonkin verran sitä, että joku on vaan ihmisenä ja urheilijana sen tyyppinen, että haluaa voittaa, haluaa pärjätä, haluaa tehdä ryhmässä yhdessä töitä. Ajatella myös muita eikä pelkästään itseään ja omaa uraansa, Jalonen sanoo Tulosruudun Viikon vieraana Antero Mertarannan haastattelemana.
Suomalaiset tunnetaan säntillisinä joukkuepelaajina. Jalonen kokee, että hänen mainitsemansa piirteet ovat näkyneet sinivalkoisilla huippupelureilla eri sukupolvissa.

