Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aku Hirviniemi kommentoi hovioikeuden päätöstä: "Asialle on saatu piste" – tuomittiin kahden alaikäisen seksuaalisesta ahdistelusta

Matti Matikainen
Julkaistu 04.12.2020 13:12

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Näyttelijänä Aku Hirviniemi kommentoi hovioikeuden antamaa päätöstä.

Aku Hirviniemi syyllistyi hovioikeuden mukaan vuonna 2018 kahteen seksuaaliseen ahdisteluun. Aiemmin käräjäoikeus vapautti Hirviniemen syytteistä.

– Käräjäoikeus oli samaa mieltä asiasta kuin minä, mutta hovioikeudella oli eri näkemys, Hirviniemi muotoilee Facebook-päivityksessään. 

– Tärkeintä kuitenkin on, että asialle on saatu piste ja uskon, että tästä ovat samaa mieltä myös asianomistajat, hän toteaa lopuksi.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Lue lisää: Aku Hirviniemelle sittenkin tuomio kahdesta seksuaalisesta ahdistelusta – ei kuitenkaan rangaistusta

Jäi ilman rangaistusta

Vaikka hovioikeus luki rikokset Hirviniemen syyksi, näyttelijälle ei määrätty rangaistusta, koska rikos katsottiin kokonaisuutena arvostellen vähäiseksi.

Tapaus liittyi kahden 17-vuotiaan tytön kosketteluun.

Hirviniemi oli vienyt nuoret naiset kotiinsa kesäkuussa 2018 Riihimäellä ja kosketellut näitä takapuolten päältä ja selästä paidan alta.

Lue lisää tapauksesta: Syyttäjä vetoaa tyttöjen kertomuksiin: Piti kättä housuissa ja "yritti saada jäykistymään" – Aku Hirviniemen ahdistelujuttu etenee hoviin, väitteitä hävyttömistä puheista nyt julki

Lisää aiheesta:

Aku Hirviniemelle sittenkin tuomio kahdesta seksuaalisesta ahdistelusta – ei kuitenkaan rangaistustaSyyttäjä vaatii hovissa näyttelijä Aku Hirviniemelle rangaistusta kahdesta seksuaalisesta ahdistelusta – käräjäoikeus hylkäsi syytteet aiemminAku Hirviniemen ahdistelusyytteitä puidaan nyt hovioikeudessa – kutsui alaikäiset tytöt kotiinsa saunomaan ja puhui sukuelimen jäykistymisestäNäyttelijä Aku Hirviniemen ahdistelusyytteitä puidaan keväällä hovioikeudessa Turussa IL: Näyttelijätähden ahdinko saa jatkoa – Aku Hirviniemen vapauttavasta ahdistelutuomiosta tehtiin valitusAku Hirviniemen syytteet ahdistelusta hylättiin – kosketteli 17-vuotiaita tyttöjä, mutta se ei ollut "seksuaalisesti olennaista"
Aku HirviniemiTuomiotHovioikeusKäräjäoikeusOikeudenkäynnitSeksuaalirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Aku Hirviniemi
  • 19.10.15:03
    Helsinki

    Aku Hirviniemen kelloliikkeestä kiinniotettu mies ja hänen epäilty rikoskumppaninsa on vangittu

  • 17.10.16:02
    Petokset

    Aku Hirviniemen kelloliikkeen rikosvyyhti laajenee – lisää epäiltyjä

  • 16.10.17:56
    Petokset

    MTV:n tiedot: Aku Hirviniemen kelloliikkeestä kiinni kansainväliseen rikollisliigaan kuuluva mies

  • 16.10.10:34
    Rikosepäilyt

    Uutta tietoa Aku Hirviniemen liikkeen poliisioperaatiosta – taustalla törkeä huijaus

  • 15.10.20:42
    Petokset

    MTV:n tiedot: Aku Hirviniemen luksusliikkeessä poliisioperaatio – arvokello yritettiin ostaa rikollisella rahalla