Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Äärioikeistojärjestö Proud Boysin ex-johtajalle yli 20 vuotta vankeutta – syynä kongressitalon mellakka

20 vuoden tuomion saanut Enrique Tarrio syyskuussa 2022.
20 vuoden tuomion saanut Enrique Tarrio syyskuussa 2022.STELLA Pictures
Julkaistu 06.09.2023 05:24

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa äärioikeistolaisen Proud Boys -järjestön entinen johtaja on tuomittu vuosikymmenten vankeusrangaistukseen.

Enrique Tarrio, 39, tuomittiin 22 vuoden vankeusrangaistukseen osuudestaan kongressitalon valtaukseen ja mellakkaan toissa vuoden loppiaisena. Tarrio ei itse ollut paikalla mellakassa, sillä hänet pidätettiin saapuessaan Washingtoniin ja määrättiin tämän jälkeen poistumaan.

– Tuo päivä rikkoi meidän aiemmin rikkumattoman perinteemme rauhallisesta vallanvaihdosta, sanoi tuomari Timothy Kelly.

Oikeus katsoo Tarrion olleen kongressitalomellakan liikkeellepaneva voima ja että hänellä oli keskeinen rooli siinä, että salaliittoteoriat presidentinvaaleista lähtivät leviämään. Oikeuden mukaan Tarriolla ja Proud Boysilla oli mellakan organisoimisesta suurin vastuu, kertoo muun muassa Politico.

– Tuo salaliittoteoria aiheutti sen, että 200 miestä lähti kongressitalolle taisteluun, sanoi tuomari Kelly Politicon mukaan.

Oikeuden mukaan se, että Tarrio ei itse ollut paikalla mellakassa, ei lieventänyt hänen syyllisyyttään.

Lue myös: Trumpin pidätyskuvan arvellaan saavan laajan suosion – Republikaanien entinen kongressiehdokas:  "Siitä tulee suositumpi kuin Mona Lisasta"

"Yllytin, kun minun olisi pitänyt rauhoitella"

Politicon mukaan Tarrio puhutteli tuomari Kellyä juuri ennen tuomionantoa ja pyysi anteeksi osallisuuttaan mellakkaan. Tarrio pyysi anteeksi myös poliiseilta ja muilta kongressitalolla mellakan alkaessa olleilta.

– Minulla oli useita tilaisuuksia rauhoittaa tilanne, mutta en tehnyt sitä. Yllytin, kun minun olisi pitänyt rauhoitella, sanoi Tarrio Politicon mukaan.

Tarrio sanoi lisäksi aikovansa jättää poliittiset asiat ja ryhmät vankilasta vapautumisensa jälkeen ja aikovansa palata perheensä luokse.

Tuomari Kelly kuitenkin katsoi, ettei anteeksipyynnön lisäksi ollut muita todisteita siitä, ettei Tarrio enää uskoisi salaliittoteoriaan, jonka takia kongressitalon mellakka syntyi.

Yli tuhannelle syytteitä

Tarrion saama rangaistus on pisin niistä, joita Yhdysvalloissa on annettu kongressimellakkaan liittyen. Syyttäjä vaati Tarriolle 33 vuoden tuomiota.

Tarrio ja useita muita Proud Boysien jäseniä todettiin toukokuussa syyllisiksi salaliittoon, jonka tarkoituksena oli estää kongressia vahvistamasta Joe Bidenin valintaa presidentiksi. Viime viikolla neljä muuta Proud Boysien jäsentä tuomittiin 10–18 vuoden rangaistuksiin salaliitosta.

Yhteensä yli 1 100 ihmistä on saanut syytteitä kongressimellakasta, mutta valtaosan syytteet ovat olleet lieviä. Raskaimmat syytteet ovat kohdistuneet pääosin Proud Boysien ja toisen äärioikeistolaisryhmän, Oath Keepersin, jäseniin.

Luemyös: Yhdysvalloissa äärioikeistoryhmän perustaja sai 18 vuotta vankeutta Capitolin valtauksesta

Lisää aiheesta:

Neljä äärioikeistolaisen Proud Boys -ryhmän jäsentä tuomittiin Capitolin hyökkäyksestä: Edessä saattaa olla jopa 20 vuoden tuomioLoppiaisen kongressimellakan "shamaanille" yli kolmen vuoden tuomio Yhdysvalloissa Yhdysvalloissa ensimmäiset kongressitalon mellakoitsijoista tunnustivat virkavallan vastustamisen – mukana salaisen palvelun agentin veliPresidentti Biden George Floyd -oikeudenkäynnistä: Tuomio suuri askel kohti oikeudenmukaisuutta – Obamakin kommentoi asiaaKongressiin tunkeutumisesta uusia syytteitä ja pidätyksiä – Yhdysvalloissa pohditaan yhä, miten mellakointi oli mahdollistaTällaisia henkilöitä kongressitaloon tunkeutui – pahimmillaan rangaistuksena voi olla jopa 20 vuotta vankeutta
YhdysvallatJoe BidenDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen22:40
    Ukrainan sota

    Risto E.J. Penttilä: Zelenskyi teki jo viisaasti

  • Eilen21:56
    Ukrainan sota

    Valkoinen talo kommentoi rauhansuunnitelmaa: Witkoff ja Rubio toimineet "hiljaisesti"

  • Eilen20:15
    Lelut

    Kumma-nalle alkoi puhua lapsille seksistä – vedettiin myynnistä

  • Eilen19:20
    Avaruus

    Avaruusvalokuvaajalta uskomaton otos: Vaikea edes käsittää, mitä laskuvarjohyppääjälle tässä tapahtuu

  • Eilen17:06
    Ukrainan sota

    Lähde rauhansuunnitelmasta: "Näyttää siltä, että venäläiset ehdottivat"