Elli-Noora Metsola, 22, luonnehtii itseään erittäin ex tempore-ihmiseksi, joka pitää spontaaneista asioista. Kun nuori nainen halusi lähteä moikkaamaan kaveriaan Kreetalle, hän ei tahtonut lähteä matkaan yksin. Matkaseura löytyi yllättävästä paikasta – Facebookista.
Moni on löytänyt sosiaalisesta mediasta hyviä ystäviä, tietää Elli-Noora Metsola. Miksi ei siis matkaseuraakin? Elli-Noora päätti kokeilla onneaan ja kysyi suositussa naisille tarkoitetussa Facebook-ryhmässä, josko äkkilähtö Kreetalle kiinnostaisi.
Sitten alkoi tapahtua. Elli-Noora julkaisi ryhmässä kysymyksensä Naistenhuoneella tiistaina 4.6. Varhain torstaiaamuna 6.6. hän halasi lentokentällä Juliaa, jonka kanssa oli aiemmin jutellut vain Facebookissa muutaman tunnin ajan.
– Julian kanssa juttu lähti saman tien liikkeelle ja hänen kanssaan oli helppo sopia matkasta. Meillä oli yhteiset toiveet, mitä matkalta haluttiin. Yllätyin suuresti, kun jonkun kanssa oli niin paljon yhteistä, sekä oli ihan mahtava fiilis, että sain matkaseuraa, Elli-Noora kertoo MTV Uutisille matkalla takaisin Suomeen.

