Nyrkkeilyn raskaan sarjan ainoa nelinkertainen maailmanmestari Evander Holyfield tähtää sarjan kaikkien aikojen vanhimmaksi tittelinhaltijaksi. Holyfield kohtaa venäläisjätti Nikolai Valujevin Zürichin Hallenstadionilla lauantaina WBA-liiton mestaruusottelussa.
Holyfield, 46, menetti MM-tittelin vuonna 2000. Viimeksi hän on otellut venäläistä Sultan Ibragimovia vastaan viime vuoden lokakuussa.
- Olen loistokunnossa, julisti Holyfield maanantaina.
- Nyrkkeilyn historiassa on monia suuria sankareita, mutta yksikään ei ole voittanut raskaan sarjan titteliä 46-vuotiaana. Minä yritän saavuttaa sen.
Holyfield on voittanut ammattilaisurallaan 42 ottelua ja hävinnyt yhdeksän, niistä neljä viimeisen kuuden vuoden aikana. Tyrmäysvoittoja amerikkalaisella on 27. WBA-mestarilla, 35-vuotiaalla ja 213-senttisellä Valujevilla on 49 voittoa (34 tyrmäystä) ja yksi tappio.
- Valujevilla voi olla jotain etuja minuun nähden, mutta myös minulla on niitä häneen verrattuna. Lauantaina näette, mitä tarkoitan, selvitti Holyfield.
WBA-mestaruuden takaisin itselleen elokuussa voitolla John Ruizista ottanut Valujev jutteli rauhallisesti tiedotusvälineille.
- Hän on hyvin kokenut. En aliarvioi häntä, ja tiedän hyvin, että minun on oltava todella hyvä voittaakseni hänet. Uskon kuitenkin, että olen tehnyt kaiken tarvittavan voittoa varten.
(MTV3-STT-AFP)
