Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ravintolayrittäjä Elias ilahtui Linnan juhlien säräuutisesta – "Suurin osa ei tiedä"

Lemin särää perunoiden kera Säräpirtti Kippurasarvessa.
Lemin särää perunoiden kera Säräpirtti Kippurasarvessa.MTV
Julkaistu 04.11.2025 11:14
Toimittajan kuva
Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Lemiläisravintolassa ilahduttiin Linnan juhlien tämänvuotisesta ruokateemasta.

Tasavallan presidentin kanslia tiedotti tiistaina itsenäisyyspäivän vastaanoton valmisteluista. Samalla paljastuivat myös Linnan juhlien ruokasuunnitelmat.

Itsenäisyyspäivän vastaanoton makumaailma tulee tänä vuonna itäisestä Suomesta, ja tarjolla on muun muassa muikku- ja lanttukukkoa, omena- ja lihalörtsyjä, Lemin särää ja karjalanpiirakoita.

Lue myös: Nyt paljastui tietoa Linnan juhlien ruoista

"Todella hienolta tuntuu"

Lemillä sijaitsevassa säräravintolassa yllätyttiin tasavallan presidentin kanslian päätöksestä nostaa Lemin särä parrasvaloihin.

– Todella hienolta tuntuu! Olen vähän odottanutkin, että milloin se nostettaisiin esiin, Säräpirtti Kippurasarven yrittäjä Elias Ruosteinen kommentoi MTV Uutisille.

Ruosteisen mielestä särä ei ole vielä saanut ansaitsemaansa näkyvyyttä perinneruokana, vaikka kyse on kirjaimellisesti jo 1 000 vuotta vanhasta ruokalajista.

– Kaikki mieltävät poronkäristykset ja karjalanpaistit perinneruoaksi, mutta suurin osa ei tiedä, että särä on vanhimmasta päästä perinneruokiamme.

Säräpirttiä on kutsuttu Suomen ainoaksi yhden ruokalajin ravintolaksi, mutta Lemin särää tehdään toki muuallakin. Perinteisesti Lemin särää on valmistettu ja tarjoiltu myös Lemin kotiseutuyhdistyksen pyörittämällä Kotiseutumuseo Särätuvalla.

Lue myös: Lemissä vai Lemillä? Testaa, osaatko taivuttaa suomalaisia paikannimiä

Kaikki särä ei ole aitoa

Tasavallan presidentin kanslia korosti tiedotteessaan, että itsenäisyyspäivän vastaanotolla hyödynnetaan paikallis- ja pientuottajien tarjontaa. 

Lue myös: Tiesitkö? Tällainen on Linnan juhlien "salainen booliohje"

Vielä ei ole selvää, mistä Itsenäisyypäivän vastaanoton särä juhliin tulee. On esimerkiksi mahdollista, että särää valmistaa vastaanotolle joku juhliin palkattu kokki. 

Ravintolayrittäjä Elias Ruosteinen kuitenkin muistuttaa, että aidon särän valmistus vaatii aikaa ja oikeat valmistusmenetelmät. Aito särä on koivupuisessa säräkaukalossa hitaasti puu-uunissa haudutettu lammasruoka.

– Muutamien pääkaupunkiseudulla sijaitsevien ravintoloiden listalla olen nähnyt mainittavan särän, mutta lyön vetoa, että valmistustapa ei ole perinteinen. On ehkä vähän väärin nimetty ja omittu nimi ruoka-annokseen.

Juttua muokattu 4.11. klo 12.25: Lisätty tieto siitä, ettei särän hankinta- tai valmistuspaikka Linnan juhliin ole vielä tiedossa.

Juttua muokattu 5.11. klo 07.10: Poitettu tieto siitä, että Säräpirtti olisi Suomen ainoa säräravintola. Lemin särää valmistetaan myös ainakin Kotiseutumuseo Särätuvalla.

Lue myös: Poikkeuksellinen perinneruoka Linnan juhliin: Valmistaminen kestää jopa 4–5 päivää

Katso myös: Miten Lemin särä valmistetaan?

7:58Lemin särällä on yli tuhatvuotinen historiaHalpa vs. kallis: Makumatkalla -sarjassa tutustuttiin Lemin särään.

Lisää aiheesta:

Poikkeuksellinen perinneruoka Linnan juhliin: Valmistaminen kestää jopa 4–5 päivääVähärasvaista, maukasta ja proteiinipitoista – miksi tätä sesonkikalaa väheksytään Suomessa?Hans Välimäki ylistää hämmentävää tamperelaista pikaruokaa – oletko koskaan maistanut?Miksi jouluna syödään kinkkua? Faktat suomalaisesta joulupöydästäTimo löysi todellisen aarteen Hilja-mumminsa vanhasta vihosta vuodelta 1912 – nyt mummin hittiruoka päätyi Michelin-ravintolan listalle: "Aika huikea perintö"Borssikeitto onkin ukrainalaista ruokaa – ravintola-alan vetoomuksessa kannustetaan nyt kokkaamaan myös Kievin kanaa: "Pienilläkin symbolisilla eleillä on merkitystä"
Linnan juhlatRuokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Linnan juhlat
  • 12:28
    Erika Vikman

    Erika Vikman sai kutsun Linnan juhliin

  • Eilen11:00
    Itsenäisyyspäivä

    Itsenäisyyspäivää juhlistetaan MTV:llä aamusta iltaan – tätä kaikkea on luvassa

  • 4.11.09:29
    Alexander Stubb

    Tällainen on Linnan juhlien artistikattaus – kutsut ovat jo matkalla

  • 4.11.09:17
    Ruoka

    Poikkeuksellinen perinneruoka Linnan juhliin: Valmistaminen kestää jopa 4–5 päivää

  • 4.11.09:00
    Alexander Stubb

    Linnan juhliin luvassa iso muutos