Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 70-vuotiaille uusi koronaohje: Ihmisiä kannattaa tavata ulkona ja pitää huolta turvavälistä

2:31Yli 70-vuotiaita saa nyt tavata, jos muistaa nämä asiat – esittelemme uudet ohjeetMTV Uutiset Live näyttää uusien ohjeiden ydinkohdat.
Julkaistu 18.05.2020 18:39

MTV UUTISET – STT

Yli 70-vuotiaille annettuja toimintaohjeita koronavirustilanteessa höllennetään.

Tutkimuspäällikkö Minna-Liisa Luoma Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksesta (THL) kertoo, että uuden ohjeistuksen mukaan yli 70-vuotiaita kehotetaan tapaamaan muita ihmisiä ulkona ja pitämään turvavälit. THL ja sosiaali- ja terveysministeriö ovat saaneet uudet ohjeet valmiiksi. Asiasta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Tarkempi ohjeistus on tarkoitus julkaista huomenna.

Lue myös: MTV seuraa koronatilannetta kotimaassa: 33 uutta tartuntaa – kuolleita yhteensä 300

Aiemmin valtioneuvosto on kehottanut yli 70-vuotiaita pysymään erillään lähikontakteista muiden ihmisten kanssa mahdollisuuksien mukaan eli karanteenia vastaavissa olosuhteissa. Toimintaohjeessa esimerkiksi kehotettiin välttämään tarpeettomia vierailuja yli 70-vuotiaiden luona.

THL:n terveysturvallisuusjohtaja Mika Salminen kyseenalaisti aiemmin hyväkuntoisille ikäihmisille annettavan ohjeistuksen karanteenin kaltaisissa olosuhteissa pysymisestä.

– Siinä on sellaista tiettyä holhousta, joka ei minun mielestäni kuulu asiaan. Jos he itse ottavat sen riskin, että haluavatkin liikkua ulkona ja tavata sukulaisia, niin sitten ottavat. Ei se minun mielestäni ole viranomaisten tehtävä lähteä siihen väliin, Salminen sanoi Helsingin Sanomien haastattelussa lauantaina.

Lisää aiheesta:

Miksi ikääntyville annettu koronaohje niputtaa kaikki yli 70-vuotiaat samaksi ikäryhmäksi – näin vastaa ministeriYli 70-vuotiaat saivat uudet koronaohjeistukset – mielenterveyspuhelimen soitoissa kuulunut ahdistus, ministeri Kiuru: "Kyllä tämä rassaa jokaisen mielenterveyttä"THL päivitti koronaohjeistustaan ikäihmisille – muista nämä neljä kohtaaTHL:n Salminen kritisoi vanhusten eristämistä HS:lle – "Siinä on tiettyä holhousta, joka ei mielestäni kuulu asiaan"Ministeriö korostaa: Iäkkäämpiä perheenjäseniä saa tavata, jokaisella on oikeus määrittää elintapansa – "Ei mennä liian liki"Hallitus muutti yli 70-vuotiaita koskevan liikkumisrajoituksen velvoittavasta suositukseen – Sosiaali- ja terveysministeriö valmistelee nyt uusia ohjeita ikäihmisille
KoronavirusTerveydenhuoltoTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin