Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yksi piirre Hiirosen julmassa tukehdutusmurhassa yllätti kaiken nähneen entisen poliisinkin – "Poikkeuksellista"

11:58Oulun Hiirosen henkirikoksen 18-vuotias naisuhri tukehdutettiin hengiltä - miksi tekijä kiduttaa uhria?Miksi aikuiset ihmiset kiduttavat porukalla uhria, eikä kukaan pysäytä tekoa? Murharyhmä keskusteli Oulun Hiirosen julmasta henkirikoksesta.
Julkaistu 23.09.2023 17:30
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Oulun Hiirosessa julman henkirikoksen uhriksi viime marraskuussa joutunut 18-vuotias nuori nainen koki ennen kuolemaansa kidutusta ja monenlaista väkivaltaa.

Nuori nainen löydettiin kuolleena yksityisasunnosta 21. marraskuuta 2022. Hän oli kuollut jo useita päiviä aiemmin. Naista oli tukehdutettu sohvalaatikossa jopa 12 tuntia.

Naisen murhasta syytetään neljää henkilöä, ja oikeudenkäynti jatkuu yhä Oulun käräjäoikeudessa. Syyttäjän mukaan nelikko muun muassa hakkasi, kuristi, viilsi ja sitoi uhria. Lisäksi nelikko kietoi uhrin suuhun kangasta ja huputti hänen päänsä kankailla ja muovipusseilla, jotka oli kiristetty kaulan ympärille teipeillä ja kravatilla.

Pitkäkestoisen väkivallan päätteeksi syytetyt työnsivät liikkumattomaksi sidotun ja huputetun uhrin sohvan divaaniosassa sijainneeseen säilytyslaatikkoon ja sulkivat kannen. Tekijät lisäsivät välillä pään huputusta ja hakkasivat uhria päähän. Uhri tukehtui hiljalleen kuoliaaksi.

Rikospaikan Murharyhmä keskusteli tällä viikolla Hiirosen murhajutusta ja siitä, miksi tekijä kiduttaa uhria.

– Väkivalta on raaistunut ja siihen vaikuttaa ainakin se, että monella pää on entistä enemmän sekaisin viinan lisäksi huumeista ja lääkkeistä. Tekijöiltä saattaa puuttua täysin empatiakyky, Helsingin poliisin murharyhmän entinen päällikkö Kari Tolvanen toteaa.

Lue myös: MTV oikeudessa: Hiirosen murhaajanelikko teippasi muovipusseja uhrin pään ympäri ja nosti sidottuna sohvan laatikkoon kuolemaan

Tekijät kaikki aikuisia

Hiirosen henkirikoksesta syytetään 46-, 40- ja 32-vuotiaita miehiä ja 40-vuotiasta naista. Uhri oli selvästi tekijöitä nuorempi.

– Minua yllättää se, että tämä tekijäporukka on näin iäkästä, aikuisia ihmisiä. Olen tottunut näkemään nuorilla ja teineillä tällaisia tekoja. Iän lisäksi yllättää se, että nämä henkilöt eivät ole minkään järjestäytyneen rikollisryhmän jäseniä. Onko joukossa tyhmyys tiivistynyt ja tullut paineita muiden taholta, Tolvanen pohtii.

– Tämä on aivan järjetön teko ja on poikkeuksellista, että tekijät ovat näin vanhoja, hän lisää.

Kuulustelut piirtävät hyytävän kuvan Hiirosen kidutusmurhasta – näin epäillyt syyttelivät toisiaan ja vähättelivät omia tekojaan

Murharyhmän mukaan on todennäköistä, että ryhmäpaineella ja ryhmädynamiikalla on ollut iso merkitys Hiirosen henkirikoksessa.

– Meidän pitäisi muistaa, että ei ole vain tekijä, vaan tilanne- ja ympäristötekijöillä ja erityisesti ryhmädynamiikalla on aina merkitystä. Erityisesti nuoret ovat alttiita ryhmädynamiikan huonolle puolelle, eli haetaan hyväksyntää äärimmäisilläkin keinoilla, Hämeenlinnan rikosseuraamuskeskuksen johtaja Kaisa Tammi sanoo.

hiironen murhaepäillytKaikki neljä syytettyä ovat väheksyneet tekoaan. Kukaan ei ole ottanut vastuuta uhrin kuolemasta.

– Tässä on ollut kyse äärimmäisen ikävästä leikistä. Tilanne on pitkittynyt ja siitä on voitu jopa saada jonkinlaista nautintoa tai tyydytystä, eikä ole ymmärretty, että siellä on uhri, joka loppujen lopuksi karmeimmalla tavalla menettää henkensä, rikosylikomisario (evp.) Tero Haapala sanoo.

Lue myös: Hiirosen kidutusmurhan uhri oli juuri täyttämässä 19 vuotta – virui asunnossa viisi päivää ennen kuin yhden murhasta epäillyn isä löysi hänet

– Tässä kaikki tekijät väheksyvät tekoa eikä kukaan heistä ota vastuuta teosta. Se myös hämmästyttää, koska kyse on aikuisista ihmisistä, joiden pitäisi ymmärtää tekojensa seurauksia, Haapala lisää.

Tammen mukaan pitkäkestoisissa ja julmissa väkivaltateoissa yleensä aina uhri epäinhimillistetään.

– Ajatellaan, että uhri ikään kuin ansaitsee sellaisen kohtelun. Teko oikeutetaan jollain omalla moraalikoodistolla.

Katso videolta koko Murharyhmän keskustelu Oulun Hiirosen henkirikoksesta.

Lue myös: "Hirvein on tapahtunut" – murhaepäilty löydettiin nukkumasta sohvalta, jonka sisällä 18-vuotias virui elottomana

Julman henkirikoksen uhriksi joutunut 18-vuotias nainen kertoi äidilleen peloistaan ennen kuolemaansa: "Minulle hän on edelleen 40-kiloinen pieni lapsi"

Lisää aiheesta:

Nämä rikokset järkyttivät viime vuonna: "Muistutus, että henkirikoksen uhrin omainen voi olla kuka tahansa"Rikostoimittajan kommentti: Pahuus keskuudessamme – väkivallan julmuudella ei ole enää mitään rajaa18-vuotias Adeliina kuoli Hiirosen julman kidutusmurhan uhrina – äiti kertoo viimeisestä tapaamisesta tyttärensä kanssa: "Kerroin, että rakastan häntä"Hiirosen kidutusmurhassa poikkeuksellinen käänne, kaksi miestä vapautettiin – asianajaja kertoo MTV:lle uhrin perheen reaktiosta: "Eivät hae kostoa"18-vuotiasta tukehdutettiin 12 tuntia sohvalaatikossa – uhrin omaisten asianajaja vertaa Vilja Eerikan kidutusmurhaan: "Vielä raaempi"Kynttilät syttyivät Koskelan murhan uhrille muistopäivänä: Opettaja muistelee persoonallista ja hauskaa poikaa lämmöllä – "Hän jää elämään muistoissamme"
RikospaikkaHenkirikoksetOuluOikeudenkäynnitVäkivaltaUutisohjelmien aiheetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • 14:12
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • 05:15
    Rattijuopumus

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla

  • Eilen17:38
    Poliisi

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • Eilen12:38
    Petokset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

  • ma05:00
    Henkirikokset

    Murharyhmältä kylmäävä tieto nuorten tappajien taustasta