Jääkiekon SM-liigan välierissä päästään kolmansiin otteluihin, kun Tappara isännöi keskiviikkona HIFK:ta ja Ilves torstaina Pelicansia. Edessä on todellinen jääkiekon superviikko, kun molempien sarjojen kolme seuraavaa ottelua pelataan poikkeuksellisesti Tampereella. Kaupunki elää seuraavat päivät uskomattoman kiekkohuuman kourissa.
Tappara ja Ilves pelaavat molemmat kotiottelunsa Tampereen Nokia Arenassa. Näinpä joukkueiden välieräottelut on sijoiteltu kalenteriin eri päiville.
Tappara ja HIFK kohtaavat keskiviikkona, perjantaina ja maanantaina, kun taas Ilves ja Pelicans mittelevät torstaina, lauantaina ja tiistaina. Seuraavan viikon aikana vain pääsiäissunnuntai on Tampereella pyhitetty muulle kuin huippujääkiekolle.
Jopa 60 000 katsojaa
Ilveksen toimitusjohtaja Risto Jalo kertoo, että lippukauppa välieräotteluihin on käynyt hyvin. Samaa viestiä välittää lipunmyyntiyhtiön katsomokartta, joka kertoo, että etenkin lauantain otteluun mielivien kannattaa hankkia lippunsa nopeasti. Tiistain ottelussa riittää vielä tilaa.
Nokia Arenan kapasiteetti on jääkiekko-otteluissa 12 700 katsojaa.
– Hyvin lähti käyntiin heti viime viikon lopulla. Uskon, että kotipelit ovat kympin (10 000) haminoissa, plus-miinus jotain, Jalo sanoo.
Jalo uskoo menestysnälkäisten Ilves-kannattajien löytävän katsomoon, vaikka kotipelejä pelataan nyt lyhyessä ajassa peräti kolme. Vastaavasta on jo kokemusta tältä kaudelta, kun Ilves ja Tappara joutuivat syksyllä pitkään vieraspelien putkeen Nokia Arenan varausten vuoksi.


