Munuais- ja maksaliitto muistuttaa, että limuviinan tai hard seltzer -juoman sisältämä alkoholi on aivan yhtä haitallista kuin kirkas viinakin.
Munuais- ja maksaliitto muistuttaa tiedotteessaan suomalaisten koholla olevien maksa-arvojen yleisimmistä syistä, jotka ovat ylipaino sekä alkoholi. Jopa 85 prosenttia maksakirrooseista johtuu alkoholista, ja rasvamaksa on liiton mukaan jopa neljäsosalla suomalaisista aikuisista. Rasvoittuminen on salakavalaa, sillä se ei tavallisesti aiheuta oireita, ennen kuin maksan toiminta on jo heikentynyt.
Maksasolut voivat rasvoittua rankan juomisen myötä jo muutamassa viikossa, mutta rasvamaksaan sairastuvat liki kaikki alkoholin riskikäyttäjät ennemmin tai myöhemmin. Jos ei juomista lopeta rasvamaksan saatuaankaan, 10–20 prosentilla alkoholilla läträämisen seurauksena voi olla maksan tulehdusreaktio ja lopulta pahimmillaan vakava, jopa hengenvaarallinen maksakirroosi. Terveyskirjaston mukaan maksakirroosi on yleisin maksasyövän aiheuttaja.
Tärkeää on kuitenkin muistaa, etteivät alkoholiin liittyvät maksasairaudet ole vain alkoholia rajusti kuluttavien ongelma. Jos kesällä on tullut tissuteltua, eikä tissuttelu lopu syksylläkään, pitäisi tilanteeseen havahtua.