Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Yhdysvallat teki jälleen iskun väitettyyn huumeveneeseen Karibianmerellä

Kuvituskuva. Yhdysvallat on tehnyt iskuja lähes 20 alukseen, joita se on syyttänyt käytettävän huumeiden salakuljetukseen.
Kuvituskuva. Yhdysvallat on tehnyt iskuja lähes 20 alukseen, joita se on syyttänyt käytettävän huumeiden salakuljetukseen. © Paul Bock / Alamy Stock Photo
Julkaistu 07.11.2025 14:27

MTV UUTISET – STT

Toimien taustalla on presidentti Donald Trumpin päätös julistaa huumekartellit terroristijärjestöiksi.

Yhdysvallat kertoi iskeneensä jälleen torstaina Karibianmerellä veneeseen, jota käytettiin väitetysti huumeiden salakuljettamiseen. Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegsethin mukaan iskussa kuoli kolme ihmistä.

Toimien taustalla on presidentti Donald Trumpin päätös julistaa huumekartellit terroristijärjestöiksi. Yhdysvallat on tehnyt iskuja lähes 20 alukseen, joita se on syyttänyt käytettävän huumeiden salakuljetukseen. Yhdysvaltojen kertomien tietojen mukaan iskuissa on kuollut yhteensä 70 ihmistä.

Yhdysvallat ei ole esittänyt konkreettisia todisteita siitä, että iskujen kohteet olisivat olleet kytköksissä huumekauppaan.

YK on kehottanut Yhdysvaltoja lopettamaan iskut. YK:n ihmisoikeusvaltuutetun mukaan iskuissa kuolleet ihmiset on surmattu olosuhteissa, joille ei löydy kansainvälisen oikeuden mukaista oikeutusta.

Lue myös: Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon "narkoterroristien" tuhosta

KaribianmeriHuumeetYhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Lisää aiheesta:

Yhdysvallat surmasi neljä ihmistä veneiskussa TyynellämerelläHegseth määräsi jälleen veneiskun – kahdeksan kuoliYhdysvallat jatkoi ihmisten tappamista veneiskuissaYhdysvallat iski jälleen Tyynellämerellä, kaksi ihmistä kuoliYhdysvallat iski taas väitettyä huumealusta vastaan, kaksi kuoliSotaministeri Hegseth: Jälleen uusi "tappava ja kineettinen" isku kansainvälisillä vesillä

Tuoreimmat aiheesta

Karibianmeri
  • 12.12.06:38
    Venezuela

    Venezuelan presidentti syyttää: USA aloitti uuden merirosvouksen aikakauden Karibialla

  • 2.12.21:59
    Venezuela

    CNN: Trump sanoo Yhdysvaltojen aloittavan pian iskut Venezuelaan

  • 1.12.22:41
    Trumpin Yhdysvallat

    Valkoinen talo: Sotarikokseksi väitetystä kaksoisiskusta ei päättänyt puolustusministeri

  • 14.11.11:41
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat aloittaa uuden sotilasoperaation Latinalaisessa Amerikassa ja Karibialla

  • 31.10.07:23
    Hirmumyrskyt

    Melissa tappanut kymmeniä – "Kaikki on mennyttä"