Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
6:17Tulosruutu 28.5.2009: Barcelona kaatoi Manchester Unitedin Mestarien liigan finaalissaTulosruutu 28.5.2009: Barcelona kaatoi Manchester Unitedin Mestarien liigan finaalissa.
Julkaistu 12.11.2020 06:01
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

anssishemeikka

Manchester United on voittanut historiansa viidestä Mestarien liigan loppuottelusta kolme. Tappiot se on kärsinyt yhtä ja samaa joukkuetta vastaan, kun 2010-luvun taitteessa kultakauttaan elänyt FC Barcelona niisti sen vuosina 2009 ja 2011. Tappioista ensimmäinen on jäänyt kalvamaan seuralegenda Wayne Rooneyn mieltä.

559 ottelun mittaisella United-urallaan 253 maalia iskenyt Rooney muisteli hiljattain kevään 2009 tapahtumia Liverpool-legenda Jamie Carragherin kirjassa.

Manchesterilaisseuran kaikkien aikojen paras maalintekijä kertoi pelaajien hämmästyksestä, kun ikoninen United-manageri Sir Alex Ferguson paljasti pelisuunnitelmansa murskaavaa ylivoimaa esittänyttä katalonialaisseuraa vastaan.

Skottivalmentaja ei pitänyt puolustavaa lähestymistapaa otteluun suuren ja mahtavan Manchester Unitedin arvolle sopivana.

Pelaajat ymmällään 

Ferguson halusi Unitedin hyökkäävän – ei makaavan "bussissa", kuten suurin osa joukkueista tuohon aikaan Barcelonaa vastaan teki.

– Kun etenimme loppuotteluun keväällä 2009, hän (Ferguson) sanoi: "Me olemme Manchester United, ja me emme mene Mestarien liigan loppuotteluun istuskelemaan koko illaksi. Hyökkäämme heidän päälleen ja teemme sen välittömästi", Rooney kertoo Fergusonin ohjeistaneen. 

United oli Mestarien liigan hallitseva voittaja kaadettuaan edellisenä keväänä kilpailun loppuottelussa rangaistuspotkukilpailun jälkeen Chelsean. Barcelonan se oli kukistanut niukasti välierässä.

Wayne Rooneylta tyly paljastus Sir Alex Fergusonista – Manchester Unitedin pukukopin valtasi tyrmistys ennen Mestarien liigan finaalia: "Istuimme joukkueen palaverissa ja ajattelimme: Voi v***u"

17.01744024
Barcelona juhli voittoa kapteeninsa Carles Puyolin johdolla.

Keväällä 2009 La Ligan ja Espanjan cupin voiton jo varmistaneiden katalonialaisten dynastia oli kuitenkin nuoren Lionel Messin johdolla jo alkamassa. 

Rooney kertoo pelaajien tyrmistyneen Fergusonin suunnitelmista.

– Istuimme kaikki joukkueen palaverissa ja ajattelimme: "Voi v***u."

– Sir Alex kävi läpi Barcelonan joukkuetta sanoen: "Käydään heidän päälleen". Sitten näet sellaisia nimiä kuin Messi, Samuel Eto'o ja Thierry Henry! Ajattelin, että ei helvetti, kuinka paljon nopeutta joku voi haluta yhteen joukkueeseen?

Karu totuus

Pelaajien pelko ei ollut turha: Eto'o rankaisi Unitedia Rooman Stadio Olimpicolla jo alussa. Toisella puoliajalla Messi pukkasi yhden uransa 24:sta päämaalista. Barcelona juhli triplan täydentänyttä Mestarien liigan voittoa suvereenin esityksen jälkeen.

Kaksi vuotta myöhemmin United hävisi loppuottelun jälleen Barcelonalle – jälleen kahden maalin erolla.

LUE MYÖS: Huuhkajien sensaatiohyökkääjä tähtää huipulle hurjan maalitykin opeilla – "Siinä on hyvä esimerkki"

Rooney näkee Unitedilla olleen vuonna 2009 otollisemmat mahdollisuudet voittoon kaksi vuotta myöhemmin seuranneeseen 1-3-tappioon verrattuna.

– Vaikka tiesimme Barcelonan laadun 2009, se oli täysin eri tilanne kuin ennen kevään 2011 loppuottelua. Vaikka tiesimme heidän laatunsa, meillä oli silti (vuonna 2009) tunne aidosta mahdollisuudesta vahvan pelaajamateriaalimme vuoksi, Rooney muisteli.

– Tunne oli erilainen vuonna 2011. Olimme aikakautemme lopussa. En ajatellutkaan meillä olevan mitään mahdollisuutta voittaa heitä.

Lähde: The Telegraph

Lisää aiheesta:

Myytti Cristiano Ronaldon kohusiirron ympärillä murtui vihdoin – suurseurat shokissa, kun salainen herrasmiessopimus paljastui: "Mitä helvettiä siellä on tapahtunut?"Tuomas Virkkusen kolumni: Suurseuran kirous, joka hakee nykyjalkapallossa vertaistaan – ja taas näyttää pahaltaJosé Mourinho paljastaa, mitä ikonisella hetkellä tapahtui: kuiskasi viestin Pep Guardiolan korvaan – "Näin Barcelonan pelaajien juhlivan"Manchester Unitedin seuralegenda oli lähellä siirtyä Barcelonaan keväällä 2008 – ”Sanoin aina haluavani pelata ulkomailla”Neymarin puuttuminen auttoi joukkuetta median edessä erikoisesti käyttäytyneen PSG-luotsin mukaan: "Siinä tapauksessa häivyn täältä"Barcelona-tähti muistelee seurahistorian parasta ottelua – Wayne Rooney myönsi avuttomana kymmenen minuuttia ennen päätösvihellystä: "Riittää jo, voititte pelin"
Mestarien liigaManchester UnitedFC BarcelonaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mestarien liiga
  • 29.10.17:47
    Jalkapallo

    Real Madrid ärähti: Korvaukset haussa

  • 23.10.14:31
    Jalkapallo

    Erikoiset kuvat leviävät: Mestarien liigan tulokasvalmentajan ratkaisu hämmästytti – "Hän ei ole tottunut"

  • 23.10.00:00
    Real Madrid

    Jude Bellingham ratkaisi jättiläisten kohtaamisen – Chelsea teki historiaa Mestarien liigassa

  • 22.10.23:14
    Bayern München

    Harry Kanelta mieletön temppu – tähän edes Ronaldo ja Messi eivät ole pystyneet

  • 22.10.22:52
    Liverpool

    Kriisi-Liverpoolilta kammoalku Mestarien liigassa – sitten alkoi paukkua